40 e lahjakortti lidliin, miten sijoitan köyhänä?
siinäpä kysymys tulikin, mitä erityisesti lidlistä kannattaa köyhän ostaa.
Kommentit (6)
Mä ostaisin tummaa makaronia, puurohiutaleita, perunaa, leipää, margariinia, jauhelihaa, kanaa, juustoa, porkkanaa, salaattia, maitoa.
Ostat hiivaa ja sokeria ja teet kiljua. Mitä et itse jaksa juoda, myyt ostarin kulmilla teineille ja densoille.
Tarjouslihaa kannattaa ostaa esim. pakkaseen. Ja kaappiin perus juttuja, säilykkeitä (esim. papuja) ja puuroa sekä riisiä ja makaroonia. Toki kannattaa myös vessapaperia ja pesuaineita ostaa, kun ne säilyy.
Vai sijoitukset mielessä.
Ehkä parhaimman tuoton saat rahoillesi ostamalla Lidlistä koko rahalla kasvien siemeniä. Sitten kasvatat pottua ja porkkanaa ja myyt kesällä torilla. Uuden perunan kilohinta on taivaissa, joten ei montaa kiloa tarvitse myydä jotta saat tienattua kustannukset, sitten porkkanoilla ja sipulilla teet kivaa lisätuloa. :)
Sitähän sää kysyit. :)
Toinen olisi tietty ostaa kananamunia koko rahalla ja kasvattaa niistä tipuja, eikös joku siinä onnistunut, mielestäni lehdestä luin. Neljälläkympillä saat 30 rasiaa munia, eli 300 munaa. Puolet kun haudot, niin 150 tipua on sulla. :) Sitten vaan kanala pystyyn.
Muita bisnesideoita ei mulla tähän hätään löydy, mutta voin kyllä miettiä lisää jos haluat?
Käytä 30e perusruokaan jota muutenkin ostaisit. Ja kymppi herkutteluun, johon ei normaalisti ole varaa. Ehkäpä loheen tms.
Jos oot niin köyhä, että tekisi oikeasti tiukkaa tässä kuussa (ilman tuota lahjakorttia), niin sitten kaikki perusruokaan.
Nobelaneria koko rahalla