Saisiko teillä 13v katsella Salkkareita?
Teini itsepintaisesti tuijottaa tuota paskaa vaikka kiellän. Olen keskustellut, sulkenut television, kieltänyt - ei. Aina jos en ole kotona niin katsoo Salkkareita. Väittää, että on naurettavaa ettei saisi katsoa, kaikki muutkin kuulemma seuraavat sarjaa ja muitakin.
Saiskos teidän huushollissa 13v katsella Salkkareita?
Kommentit (16)
Joo, en anna katsoa myöskään uutisia ja kaupassa käydessä on laput silmillä.
[quote author="Vierailija" time="05.04.2015 klo 15:34"]
Joo, en anna katsoa myöskään uutisia ja kaupassa käydessä on laput silmillä.
[/quote]
Hyvä periaate. Siellähän saattaa näkyä vaikka syvät traumat aiheuttavia alkoholimainoksia, joista Suomen päättäjät ovat virallisesti erityisen huolissaan, erityisesti siitä, miten ne vaikuttavat nuoriin.
Miksi ihmeessä kiellät? Kyllä tuon ikäinen voi ottaa vastuun siitä mitä katsoo, ellei ole K-18-materiaalia.
Ei todellakaan saa. Edes mieheni ei saa minulta lupaa katsoa moista soopaa.
Tietenkin antaisin katsoa. Turhaan sitä paitsi kiellät, se katsoo niitä kuitenkin. Jaksot näkee Katsomosta.
No ei ole halunnut onneksi. Mutta onhan se jo yli ikärajan. En tiedä, en ole itse katsonut pitkään aikaan että mitä siinä tapahtuu. Varmaan pitäisi katsoa yhdessä ja miettiä onko siinä jotain haitallista.
Silloin, kun salkkarit alkoi, niin mun lapsi oli jtn. 5-6-vuotias ja alkoi katselemaan mun kanssa. Oli molempien suosikkisarja monia vuosia, oikein varustauduttiin teen ja voileipien kanssa sitä katselemaan, joten todellakin 13v. voi katsoa. Onhan se vähän muuttunut oudommaksi vuosien varrella, joten siksi se ei enää kiinnosta meitä, mutta sun lasta kiinnostaa, niin anna katsoa. Ja jos hänellä herää kysymyksiä sarjasta, niin vastaa asiallisesti.
Tuossa iässä ne sitä katsookin. Meillä 4 lasta ja kaikki katsoivat varmaan tuon ikäisenä ja paljon nuorempanakin. Nyt ei enää kiinnosta ketään eikä kukaan katso. Nuorin nyt 15v. Anna lapsen katsoa ,ei se siitä pilaannu.Meilläkin esikoinen nyt yliopistossa ja katsoi salkkareita .Ei se niistä mitenkään pilalle mennyt,eikä vaikutteita ottanut.
oot ap aikamoinen diktaattori. Meillä molemma lapset iältään 16v ja 8v ovat katselleet sitä koko ikänsä, eivätkä ole saaneet minkäänlaisia traumoja siitä.
Eiköhän sieltä telkkarista tule paljon paljon pahempaakin kuin joku salkkarit, varsinkin jos uutisia erehtyy katsomaan.
Meillä ei lapsi saanut katsella Salkkareita kotona eikä kylässä, vaan käskin palata kotio Salkkareiden ajaksi. On muuten kiittänyt tästä myöhemmin ja pitää joka ilta ko 19.30 kaiken muun tekemisen lopettavia kavereitaan hiukan yksinkertaisina. Ei katsele Salkkareita nykyäänkään vaan on harrastuksissa miltei joka ilta.
[quote author="Vierailija" time="05.04.2015 klo 15:02"]
Meillä ei lapsi saanut katsella Salkkareita kotona eikä kylässä, vaan käskin palata kotio Salkkareiden ajaksi. On muuten kiittänyt tästä myöhemmin ja pitää joka ilta ko 19.30 kaiken muun tekemisen lopettavia kavereitaan hiukan yksinkertaisina. Ei katsele Salkkareita nykyäänkään vaan on harrastuksissa miltei joka ilta.
[/quote]Meillä kaikki lapset katsoi salkkareita, mutta kukaan ei katso enää, ja ihan omasta halustaan. Ei siihen mitään kieltoja tarvita. Ei se sinun lapsesi mitenkään poikkeus ole, kyllä ne muutkin harrastaa vaikka ovat salkkareita katsoneetkin. Mutta ylemmyyden tunteen muita kohtaan olet kyllä lapsellesi osannut opettaa ja siitä hän tulee kärsimään lopunikäänsä. Osaa jo pitää kavereitaan yksinkertaisina kun katselevat sakllareita. Voi pyhä yksinkertsisuus. OOtte kyllä niin paljon parempia kuin muut kun ette ole itseänne salkkareilla pilanneet..
[quote author="Vierailija" time="05.04.2015 klo 14:58"]Eiköhän sieltä telkkarista tule paljon paljon pahempaakin kuin joku salkkarit[/quote]
Esimerkiksi Big Brother.
Mitä hittoa? Kysyykö myös luvan voiko käydä vessassa tms? 13 v voi todellakin katsoa salkkareita jos haluaa. Itse en katso mutta teini kyllä katsoo.