Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Asiallinen kysymys: miksi EU-maat ei mobilisoi armeijoita nyt, vaan näyttelee että kaikki hyvin ja kohkaa joulua?

Vierailija
20.12.2021 |

Ollaan kuin mitään ihmeellistä ei olisi tapahtumassa Ukrainan suunnalla ja Venäjä-suhteissa. Sitten ollaan aivan äiminä joulupuiden äärellä kun Ukrainassa alkaa tapahtua joulupyhinä.

Siis mikä juttu tämä oikein on?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
20.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

On Ukrainan ja Venäjän välinen asia, mitä siellä tapahtuu. Ei kuulu pienelle Suomelle. Ukraina ei ole myöskään nato-maa, joten se on täysin yksin.

Ihan niinkuin Suomen ja Venäjän väliset asiat. Koska emme kuulu Natoon, olemme vastaavasti sodassa yksin, jos joku tänne hyökkää. Muut EU maat varmasti pahoittelevat ja laittavat talouspakotteita. Mutta eivät edes myy (tai anna) tänne aseita tai ammuksia, koska länsimailta on kiellettyä myydä puolustustarvikkeita sotaa käyvään maahan.

Sinänsä Ukrainan luovuttua ydinaseista, se sai turvallisuustakuut Englannilta, USAlta yms. mutta ne on nyt unohdettu jo moneen kertaan. Ihan niinkuin Naton rauhankumppanuus ja nato-optiot unohtuisivat, jos me joutuisimme sotaan.

Vierailija
2/5 |
20.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

EU-maat muutamaa lukuunottamatta hoitavat nämä asiat Naton kautta. Millä EU-mailla edes varsinaisesti on mobilisoitavissa olevaa armeijaa? Suomella, Puolalla, Saksalla ja Ranskalla? Ja noista Saksa ei menneisyytensä vuoksi ihan hevillä siihen ala.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
20.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ukraina ei kuulu EU:hun eikä EU ole sotilasliitto.

Vierailija
4/5 |
20.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä ihmeen militarismikiihkoilua täällä nykyään harrastetaan? Siellä ei hyökkää kukaan yhtään mihinkään ja vaikka hyökkäisikin, niin mitä ihmeen tekoa EU armeijoilla sen suhteen olisi? Haluaako aloittaja, että EU-hyökkäisi Venäjälle, vai mitä ihmettä tässä nyt taas kohkataan?

Jos siellä jotain tapahtuisi, niin EU korkeintaan kieltäisi taas juuston viennin Venäjälle. Siinä kovin sanktio, mihin EU-kykenee, sehän on nähty jo moneen kertaan.

Vierailija
5/5 |
20.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyy muistaa että Nato saa tosipaikassa iskettyä ilmasta ennennäkemättömällä voimalla