Öö kuka omistaa Raamatun tekijänoikeudet?
Kommentit (10)
Tosi hyvä kysymys! Hitsi, tuollaista harva keksisi kysyä. Kirkolliskokous ev.lut kirkossa Raamatun suomennoksista (oliko viimeinen 2007), mutta onhan niin monia muitakin uskontokuntia, käännöksiä jne.
Kuka keksisi vastauksen. Niin, uskonnothan itse määrittelevät omat pyhät kirjansa...
Ei kukaan tietenkään. Ei kukaan omista edes Seitsemän veljen tekijänoikeuksia. Ne umpeutuu ajan kanssa. Jos 70-luvulla olisi ollut samat tekijänoikeuslait kuin nykyään, vanha-testamentti olisi ollut vapaata riistaa, mutta uuden testamentin tekinjänoikeudet olisi alunpitäen ollut Matteuksella, Luukaalla, Johanneksella ja Markuksella sekä Paavalilla.
No se kuka sen ekan kirjoitti ties kuinka kauan sitten.......Jumala
Vuoden 1992 raamatunkäännöksen tekijänoikeudet omistaa Kirkon keskusrahasto. Vuosien 1933/1938 raamatunkäännös on vapaa tekijänoikeuksista. Raamattu kansalle -käännöksen tekijänoikeudet omistaa Raamattu Kansalle -yhdistys.
Öö, ööö. Pölvästi kirjoittaa näin.
Raamn testin tekijänoikeudet ovat vahentuneet. Erilaisissa raamatun painoksissa on kuitenkin esimerkiksi kuvitusta ja graafisia auja, joiden tekijänoikeudet omistaa kuvittaja, graafikko ja/tai kustantaja sen mukaan, it näiden välisessä sopmuksessa lukee.