Yläkaapiton keittiö ei VOI olla toimiva
Kyllä se näin vaan on. Hölmöin trendi pitkään aikaa, tulkaa jo järkiinne sellaista haikailevat! Ei yläkaappia = ei kuivauskaappia eli ei-konepestävät astiat joutuu kuivattamaan pitkin keittiön tasoja, kaikkia tavaroita joutuu kumartelemaan kun ottaa alakaapeista/laatikoista, seinät ammottavat tyhjinä kun ei ole yläkaappeja tai vaihtoehtoisesti niillä on jotain käyttökelvottomia avohyllyjä jne. Syitä on lukuisia.
Kommentit (29)
Samaa mieltä, pitää kumarrella. Mistä maasta tämä pelleily on kotoisin? Ei kaikkea tarvitse matkia.
meillä otettiin yläkaapit pois 2006. hyvin toimii.
Itse olen ajatellut jopa niin päin, että kiinteänä vain yläkaapit ja alaosassa työskentelytasoja, joiden alla siirrettävät laatikostot, niin että alaosat saisi siivottua kunnolla.
Yläkaapit on roinan (tavarat joita ei oikeasti käytetä kuin max kerran vuodessa) säilytystä varten. Ilmankin pärjäisi. Tai ni, se alin hylly on köytössä oikealla tavaralle.
157 cm
Ei ole yläkaappeja. Hyvin toimiva keittiö on.
Meillä on yläkaapit, mutta ei ole kuivauskaappia. Ainut, mitä en astianpesukoneeseen laita, ovat ohutjalkaiset viinilasit.
Vierailija kirjoitti:
Samaa mieltä, pitää kumarrella. Mistä maasta tämä pelleily on kotoisin? Ei kaikkea tarvitse matkia.
Meillä kyllä on melkein samoilla korkeuksilla tavarat yläkaappien poiston jälkeen. Yläkaapissa oli ennen:
Lautaset ja mukit/lasit, ovat siirtyneet ylimpään alalaatikkoon, ei kumartelua
Kuiva-aineita, ovat uudessa ruokakomerossa siinä keskivaiheilla, ei kumartelua
Nuo olivat sellaisia mitä päivittäin tarvittiin, loput oli harvoin käytettävää tavaraa siellä ylemmillä hyllyillä johon tarvitsin keittiötikkaita saadakseni sieltä pois, pieni kuivauskaappi oli muovikippojen yms epämääräisen rojun hautausmaa ja sinne ei ikinä mahtunut mitään kuivumaan :D
Suomessa keittiö on usein pimeä nurkka. Olen vuosikymmenen etsinyt kotia jossa olisi keittiössä kuivauskaapin tilalla ikkuna. Ei löydy. Astiat kuivuvat minulla yleensä tiskikoneessa, en käytä kuivauskaappia juuri koskaan. Vain jos jonkun kipon joskus käsin pesen mutta senkin voisi kuivata pyyhkeeseen.
Jos tilaa muuten riittävästi niin toimii varmasti.
Mutta mulle riittäis että ne yläkaapit ois sen 20-30cm korkeemmalla, ja se liesituuletin kans. Ne on liian alhaalla mun mielestä.
On siitä kaapittomuudesta hyötyäkin. Pöly pysyy siellä kaappien päällä eikä tule lattialle villakoiriksi.
Keittiömme kaapistot on ison 2 m leveän ikkunan edessä. Siksi ei voi olla yläkaappeja. Ruokaa laittaessani katselen ulos kaunista luontoa. Keittiössämme on 25 neliötä, joten yläkaapittomuus ei haittaa, tavarat kyllä mahtuvat.
Kun ei ole yläkaappeja, niin keittiöön mahtuu ikkunoita. Eli ei ole mitään tyhjiä seiniä, vaan on ikkunoita.
Vierailija kirjoitti:
Kun ei ole yläkaappeja, niin keittiöön mahtuu ikkunoita. Eli ei ole mitään tyhjiä seiniä, vaan on ikkunoita.
Milläs johonkin vanhaan kerrostaloasuntoon, tai mihinkään muuhunkaan, lisäät ikkunan jälkikäteen?
Niin me ihmiset ollaan erilaisia. Kun tähän kämppään tehdään putkiremontti, uunikiin nostetaan ylemmäksi ja tiskikonetta korotetaan ylemmäksi, jos voi.
Olen 156 cm ja silti tykkään enemmän yläkaapeista. Valesokkelilla saa pidettyä pölynkin pois. Ihan kattoon asti ei niitä kannata vetää, ainakaan taloissa, missä ei ole tehty putkiremppoja ja talo on vanha.
Jos on iso talo ja iso keittiö, tarpeeksi säilytystilaa voi saada ilman yläkaappejakin. Pienissä kerrostaloasunnoissa ei oikein toimi, ellei ole einesruokia lämmittelevä kiireinen ihminen, joka tarvitsee lähinnä pari lautasta, mikron ja jääkaapin.
Vierailija kirjoitti:
Keittiömme kaapistot on ison 2 m leveän ikkunan edessä. Siksi ei voi olla yläkaappeja. Ruokaa laittaessani katselen ulos kaunista luontoa. Keittiössämme on 25 neliötä, joten yläkaapittomuus ei haittaa, tavarat kyllä mahtuvat.
Mitään kaappeja laitetaan hyvin harvoin ikkunoiden tai ovien eteen.
Ehkä jollekkin, joka ei tarvii paljoa tavaraa keittiöön. Meillä on kaapit lattiasta kattoon ja kaikki kaapit täynnä. Mahtuu hyvin liki vuoden tiskikonepesuaineet, reseptit ja kaikki kodinkoneet.
Vierailija kirjoitti:
Kun ei ole yläkaappeja, niin keittiöön mahtuu ikkunoita. Eli ei ole mitään tyhjiä seiniä, vaan on ikkunoita.
Ai jaa? Olisihan se ollut kiva tehdä lisäikkuna keittiöremontin yhteydessä, mutta aika hankalaa ja varmaan kallistakin.
Kun on kaksi astianpesukonetta vierekkäin, ei pahemmin edes tarvitse arjessa kaappeja. Ne samat lautaset, lasit, mukit, kulhot ja kattilat kiertävät koneesta toiseen. Huomasin kyllä jo ennenkin, että perintöastiastot saavat rauhassa pölyttyä kaapissa. No, jouluna ne otetaan esille ja tiskataan sitten käsin.
Vierailija kirjoitti:
Kun ei ole yläkaappeja, niin keittiöön mahtuu ikkunoita. Eli ei ole mitään tyhjiä seiniä, vaan on ikkunoita.
Onko teillä joku pihakeittiö, kuutio pihalla, kun saa ikkunoita joka seinälle? Meillä on keittiössä koko yhden seinustan levyinen ikkuna, pienempikin riittäisi. En kaipaa ikkunaa keittiöstä kylppäriin, makuuhuoneeseeni tai rappukäytävään.
Asunnossamme on kyllä yläkaapit. Mutta näin 156 cm pitkänä, pidän kaikki käyttötavarat niissä alakaapeissa. Suurin osa yläkaappien hyllyistä on niin ylhäällä että käytännössä tarvitsen jakkaran alle jotta niihin yletyn