Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paljonko vuokraa maksaisit?

Vierailija
16.03.2015 |

Mikä olisi mielestäsi kohtuullinen vuokra seuraavanlaisesta asunnosta? Rivitalo 5h+k+sauna+parveke 100m2. Oma täysin aidattu piha n 50neliötä, pihavarasto. Kunto hyvä. Vuokra sisältäisi veden ja kaiken sähkön (siis myös lämmityssähkön) eli mitään "yllättäviä" lisäkuluja ei tulisi edes kovillakaan pakkasilla. Juna-asemalle alle 1km, josta Helsinkiin vajaa puoli tuntia junalla. Myös bussit kulkevat kävelymatkan päästä. Alueella kauppa, päiväkoteja, koulu, liikuntapaikkoja. Posti, kirjasto, lisää kauppoja yms kävelymatkan päässä.

Millä hinnalla sinä vuokraisit tuollaisen asunnon?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
16.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en vuokraisi millään hinnalla, koska en halua tuollaista sijaintia, joten tuosta maksaisin 0euroa ja toisaalta voin maksaa toisaalla vaikka 1500 e kuussa.

 

Jos haluat hinnamääritystä, niin yksi hyvä vaihtoehto on laskea, että vuokra olisi esim. 5% asunnon hinnasta vuositasolla. Oleellista on tietty myös alueen hyvyys / huonous, mikrosijainti maisemaa myöten, vuokra-asuntojen hintataso ko. alueella, miten pitkäksi aikaa vuokrataan jne.

Vierailija
2/4 |
16.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikea sanoa kun ei tiedä ko seudun vuokratasoa. Meillä päin tuo maksaisi 1000-1200€, mutta ikinä en sitäsummaa laittaisi vuokraan, vaan ostaisin ennemmin oman. Nyt maksamme rivitalokolmiosta 580€.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
17.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

1100€ kuulostaa normilta. Itse maksan omistusasunnosta saman verran lainaa pois, joten tuntuu hullulta että joku laittaa saman verran taivaan tuuliin..

Vierailija
4/4 |
17.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.03.2015 klo 23:56"]Vaikea sanoa kun ei tiedä ko seudun vuokratasoa. Meillä päin tuo maksaisi 1000-1200€, mutta ikinä en sitäsummaa laittaisi vuokraan, vaan ostaisin ennemmin oman. Nyt maksamme rivitalokolmiosta 580€.
[/quote]

Ja siis meillätähän kuuluu sähkö, lämmitys ja vesi myös.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kaksi