Äitiyspakkaus 2022 julkistettu
Huomasitteko, että äitiyspakkaus on julkistettu ensi vuodeksi jo näin aikaisin? Mitä mieltä?
Kommentit (23)
Itse kommentoinkin sitten omaan aloitukseeni
Plussaa
Harmaa villasekoitehaalari, tämän vuoden valkoinen villasekoitehaalari nukkaantui nopeasti tummanukkaiseksi
Harmaa pipo tosi kiva
Kuumemittari uutena
Hyvä, että liukuvoide on poistettu
Ulkohaalarin kuvio kiva
Pussilakanan kuvio parempi kuin tänä vuonna
Negatiivista
Liian vähän kietaisubodeja, muut bodyt ovat lähes hyödyttömiä herkällä vauvalla, koska näissä on yleensä liian pieni päänaukko ja pukeminen vaatii kiskomista ja tulee itkua
Osa harsoista ruman räikeän värisiä, erityisesti keltainen
Vierailija kirjoitti:
Ekaa kerran täytyy sanoa ,ettei yhtään sytytä. Liikaa mustaa,harmaata ja jokseenkin ankea.
Iloisia värejä olisin kaivannut.Lisäksi se avokadokuosi hämmensi.... Tuli naisen alapää mieleen. Ikävä muistutus liittyen vauvansyntymään.
Itsekin sanoisin, että tulee mieleen lamavuosi, kun on niin synkät värit. Esim. viltissä ja bodeissa olisi voinut olla kivoja kuvioita ja herkullisia värejä. Molemmille sukupuolille sopii hyvin pastellit ja karkkivärit.
Ap
Ihan kiva mielestäni. Itse pitäisin enemmän väreistä. Kuosit oli nättejä, mutta yksi näyttää kuin olisi tursutettu sinappia.
2021 oli nätimpi ja paljon enemmän kivoja vaatteita!
Vierailija kirjoitti:
2021 oli nätimpi ja paljon enemmän kivoja vaatteita!
Olen samaa mieltä. Monta kivaa kettuaiheista bodya, värikäs hyljeaiheinen makuupussi ja beiget puolipotkuhousut ja verkkaritakki ovat todella kätevät vuonna 2021.
Karun oloinen. Ei yhtään söpöä ja leikkisää saatikka iloista. Avokadokuosi pohjanoteeraus. Koronavauvojen arkeen ankeutta.
Onneksi sain vielä tämän vuoden pakkauksen! Paljon ihanammat kuosit jne.
- maaliskuusta 2022 odottava -
Vierailija kirjoitti:
Ekaa kerran täytyy sanoa ,ettei yhtään sytytä. Liikaa mustaa,harmaata ja jokseenkin ankea.
Iloisia värejä olisin kaivannut.Lisäksi se avokadokuosi hämmensi.... Tuli naisen alapää mieleen. Ikävä muistutus liittyen vauvansyntymään.
Ai kamala toi avokadokuosi, huh. Pakko oli käydä kurkkaamassa. 🥴
Otin rahana, koska kaapit ovat täynnä lastenvaatetta isommilta sisaruksilta. Ei kaduta. Kiinnitin itse huomiota siihen, että potkuhousut oli poistettu pakkauksesta. Minusta potkuhousut ovat olleet tosi käteviä ihan pikkuisen kanssa. Onneksi on vanhoja potkareita säästössä.
Minusta värimaailma oli kivempi kuin monena aiempana vuotena. Eihän juuri kukaan pue lastaan pelkkiin äitiyspakkauksen vaatteisiin, vaan mustavalkoisten housujen pariksi voi pukea mieleisensä värisen bodyn. Ja jos pukee, niin paljon paremmin uuden pakkauksen vaatteet sopivat toisiinsa kuin jos olisi vaihtoehtona vaikkapa sinapinkeltaiset potkuhousut ja mintunvihreä body. Avokadokuosinen body oli minustakin hirveä.
Vierailija kirjoitti:
Ekaa kerran täytyy sanoa ,ettei yhtään sytytä. Liikaa mustaa,harmaata ja jokseenkin ankea.
Iloisia värejä olisin kaivannut.Lisäksi se avokadokuosi hämmensi.... Tuli naisen alapää mieleen. Ikävä muistutus liittyen vauvansyntymään.
Se on papaija. Hassu sekin, kun ajattelee että papaijaa käytetään aiheuttamaan keskenmeno...
Kokonaisuutena vuoden 2021 pakkaus on mielestäni paljon parempi, vaikka yksittäiset tuotteet on tosi kivoja vuoden 2022 pakkauksessa (viltti, panda-housut ja haalari). Bodyt ja housut ovat kuitenkin paljon paremmat tuossa vuoden 2021 pakkauksessa, ja siinä on mukana jumpsuit, potkuhousuja ja college-setti.
Tämän vuoden pakksus on parempi mielestäni.
En pidä väreistä. (Nyt tietysti joku tulee sanomaan, ettei ilmaisesta saa valittaa. Koska kukaanhan ei valita vaikka jos leikkipuistossa tai neuvolassa on jotain hölmösti saati koulukirjoista, kirjastosta tai katuverkostosta, kun ne on ilmaisia.... :D Sairaalaruoasta valittaminenkin loppuu silloin kun maksuvapaus alkaa.)
Meillä jäi aikanaan käyttämättä pienellä vauvalla varpaista auki olevat housut, koska sukat eivät pysyneet jaloissa, joilla hän potkiskeli alinomaa. Käytettiin niitä kylläkin talvella potkuhousujen päällä sitten kun lapsi vietti aikaa lattialla, ja sitten yksivuotiaasta muualta hankittujen liukuestesukkien kanssa. Sukkia ei siisvkäytetty, sukkahousut liian tiukat, päähineet eivät sopineet päähän. Vastasyntyneelle käytettiin vain kietaisubodyja, hän oli aika lötkö ja isopäinen joten en saanut pään yli vedettäviä bodyja puettua. Gollegepuvulle ei löytynyt käyttöä, kun oli helpompi pukea body ja puolipotkarit. Lanoliinit, rintasuojat, liukkarit jäi käyttämättä. Kirja oli kamala ja kuumemittari näytti ihan kummia lukuja, otsamittari on paljon kätevämpi.
Tosi hyviä talvivauvalle olivat silloin makuupussihaalari, makuupussi ja villapuku. Paljon käytettiin kietaisubodyja ja puolipotkareita sekä vesilämpömittaria, pyyhettä, patjaa, peittoa, lakanoita ja vuodelaatikkoa. Värit olivat silloin vaihtelevat eikä niinkään yhteensopivat. Materiaalit olivat huonoja ja vaatteet nyppyyntyivät ja kulahtivat jo ekassa pesussa. Ostin kirppareilta paljon vanhoja äitiyspakkausten vaatteita. Yhdet legendaariset vanhat äitiyspakkauksen housut olivat käytössä kaksi vuotta.
Enää en ottaisi pakkausta mutta voisin metsästää kirpparilta vanhojen pakkausten tuotteita.
En tykkää, nykyään kaikki on niin synkkää ja väritöntä, vauvalla saa olla väriä vaatteissa.
No sienimetsäkuosi on kiva. Valkea on hyvä väri vastasyntyneelle, puklukin on valkeaa. :)
Kyllä kaiken pitäis olla vaan valkoista. Sais jokainen värjätä mieleisekseen tai pukea ristiin itseltä löytyvien eriväristen vaatteiden kanssa.
Ensimmäistä kertaa ikinä (kahteenkymmeneen vuoteen) ensi vuonna on superhyvä äitiyspakkaus. Tykkäsin.
Piti jo vähän puntaroida ottaako pakkauksen vai rahan, mutta taidan kallistua rahaan. Sillä oli tuossa jotain huonoa esim se papaijabody ja kuviolliset harsot.
170e saa kirpparilta jo hyvän kasan tarpeellista mistä varmasti itse tykkää.
Tykkäsin, että on käytetty mm luomupuuvillaa tässä pakkauksen vaatteissa.
Ekaa kerran täytyy sanoa ,ettei yhtään sytytä. Liikaa mustaa,harmaata ja jokseenkin ankea.
Iloisia värejä olisin kaivannut.
Lisäksi se avokadokuosi hämmensi.... Tuli naisen alapää mieleen. Ikävä muistutus liittyen vauvansyntymään.