Mitä tapahtuu jos irtisanoo virkamiehen?
Tuleeko maailmanloppu?
ELinkautinen?
Taivas putoaa niskaan?
Sakkoja?
Kysyn, koska en ymmärrä miten ja miksi se olisi niin mahdotonta kuin väitetään. En vaan ymmärrä.
Kommentit (14)
Virkamie menee Kelaan. Irtisanoja tuomitaan myöhemmin sakkoon ja korvauksiin!
Vierailija kirjoitti:
Tyhjästä on paha nyhjästä. Ei voi vaatia kauhalla, jos on annettu lusikalla
No kerro sinä, oi suuri Viisas. Estääkö joku näkymätön voima yksinkertaisesti kirjoittamasta irtisanomiskirjettä, tai sanomasta ääneen että potkut tuli? ap
Vierailija kirjoitti:
Virkamie menee Kelaan. Irtisanoja tuomitaan myöhemmin sakkoon ja korvauksiin!
No miten tämä eroaa siitä jos yksityisellä puolella irtisanotaan ilman taloudellista tai purun oikeuttavaa perustetta? ap
Tuossa olis ihan hyvä linkki virka-ja työsuhteen päättämisen eroista
Virka on saavutettu etu. Ei siitä voi irtisanoa, tietenkään.
Vierailija kirjoitti:
Tuossa olis ihan hyvä linkki virka-ja työsuhteen päättämisen eroista
Kiitos, nyt selvisi. Eli joutuu maksamaan palkan eläkeikään asti. ap
Vierailija kirjoitti:
Virkamie menee Kelaan. Irtisanoja tuomitaan myöhemmin sakkoon ja korvauksiin!
muuten oikein mutta virkamies palkataan toiseen virkaan esim. jonkun höpöhöpö pankin kuten euroopan jälleenrakennus ja kehityspankin johtoon tai jokaisen poliittisen puolueen rahoittavan säätiön johtoon tai ihan tylsästi kansainväliseen keksittyyn virkaan jonka kaikki liitto maat sitten rahoittaa ilman että kukaan rivikansalainen edes ymmärtää mistä on oikeasti kyse.
Pointti onkin juuri siinä, että MITÄÄN ei tapahdu. Irtisanominen ei koskaan rule voimaan. Sitä wi ole, vaikka kuinka yrittäisit irtisanoa. Ellei siis virkamies ole tehnyt virkavirhettä.
Tämä on tarkoitettu tavallisen kansalaisen eduksi ja korruption vähentämiseksi: virkamiestä ei voi painostaa toimimaan laittomasti irtisanomisen uhalla, koska ainoa millä perusteella hänet voi irtisanoa on laiton toiminta. Mutta esim esimiehen mielen mukaisuuden taipoliittinen luottamuksen puutteen takia ei voi irtisanoa. Niin virkamies antaa painostukselle piit paut ja noudattaa vain lakia, koska se on hänen etunsa.
ehkä aloituksella viitataan siihen että eräs naisoletettu on joutunut oikeuteen, kun on maksellut palkkaa henkilölle, joka ei ole tehnyt töitä vuosikymmeniin.
Upseereilla on tarjolla aina "erityistehtävät" jos koheltaa jotain isosti. Siirtyy vaan sinne.
Että ylinopeutta saa ajaa, kunhan maksaa sakot ja pakko ei oo, kun köyhän kuolema.
Valtion toiminnassa on noudatettava lakia. Virkamiehen voi erottaa lain mukaan lakkauttamalla viran tai osoittamalla tämän syyllistyneen virkavirheeseen. Jos virkamiehen erottaa laittomasti, syyllistyy itse virkavirheeseen. Riippuu sitten törkeyden asteesta, onko erottajan oma virka katkolla ja selviääkö huomautuksella vai rätkäistäänkö sakkoja päälle.
Julkisella ja yksityisellä sektorilla on aivan samat irtisanomisperusteet. On urbaanilegendaa, ettei virkamiestä voi irtisanoa. Olin aikoinaan sossussa töissä ja sieltä irtisanottiin etuuskäsittelijä, joka ei oppinut töitään, vaikka oli vuosia jo tehnyt samaa työtä. Muut oppi sen työn kyllä jo kahdessa päivässä. Teki paljon virheitä ja oli jatkuvasti saikulla siten, että töitä teki vuosittain vain muutamia kuukausia. Hänen töitään oli vähennetty reilusti, jotta selviytyisi niistä, mutta ei suoriutunut niistäkään. Hän sai useita huomautuksia ja varoituksen. Kun mikään ei auttanut käynnistettiin irtisanomismenettely. Ensin oli kuuleminen, jossa oli työntekijä, esimies, esimiehen esimies, luottamusmies, työhyvinvointiasiamies ym. Sitten virkanainen irtisanottiin ja hän vei ammattiliiton avulla jutun hallinto-oikeuteen, jossa hävisi ja sitten korkeimpaan hallinto-oikeuteen, jossa myös hävisi jutun.
Tyhjästä on paha nyhjästä. Ei voi vaatia kauhalla, jos on annettu lusikalla