Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pullataikina yleiskoneella!

Vierailija
13.03.2015 |

Siis kertokaa nyt selkokieliset ohjeet, miten yleiskoneella (Kenwood Major KM770) oikein tehdään ihan tavallista pullataikinaa! Koneen mukana tuli englanninkielinen ohjekirja, jossa oli hiukan pullankaltaisia leivonnaisia, mutta siis ei normipullan ohjetta. Mukana oli myös käyttöohje, jossa oli resepti "mehevöitetty vaalea leipätaikina" (sisälsi voita ja sokeria), mutta ainesten lisäämisjärjestys oli aivan eri kuin käyttöohjekirjasessa!

Ja jotta tämä pähkäily ei yhtään helpottuisi, leipien leipominen Kenwoodin ohjeilla meni mulla täysin mönkään. Niistä tuli aivan likilaskuisia, kun vaivasin ohjeen mukaan 4 min nopeudella 1. Vaikka lisäsin kuinka jauhoja, taikina ei irronnut koukusta ja jäi liisteriksi. Sattuman kaupalla löysin netistä ohjeen, jossa neste lisätään koneen käydessä täydellä nopeudella vain 30 sekunnissa, silloin taikinasta tuli koukusta irtoavaa.

Mutta siis huomenna pitäis leipoa pullaa tuolla koneella, apua!!!! Missä järjestyksessä ja miten lisään aineet ja millä nopeudella ja kuinka kauan pyöritän konetta? Löytyiskö täältä kokemuksia tuosta Kenwoodista?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
13.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen tehnyt näin: lämmitän maidon, lisään kanamunan ja sokeri ja rusinat. Sitten vähän vehnäjauhoja ja kuivahiiva sekaan. Ja pikkuisen suolaa ja kardemummaa. Kone käy koko ajan ja sitten lisään vehnäjauhoja (tai osa voi olla spelttijauhoa)' sitten oliiviöljyä tai voisulaa jäähdytettynä vähäsen ja jauhoja niin että vatkautuessaan taikina irtoaa kulhon seinämästä. Jätä taikina vähän pehmeäksi. Siinä se, kone tekee. Nostata kunnolla taikina ja leivo. Aina onnistunut.

 

 

Vierailija
2/8 |
13.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä aika simppelin oloinen ohje Nelliinan blogista:

http://divaaniblogit.fi/nelliinanpuutalo/2015/02/03/dallaspullaa-yleiskoneella/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
13.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätä taikina tosiaan himpun liian löysäksi, anna kohota ja lisää jauhoja sitten leipomisvaiheessa, etenkin siinä vaivaamisvaiheessa kun vaivaat kohonneesta taikinasta ilmakuplat pois. Yleiskone tekee hyvän taikinan helposti, mutta vaatii muutaman taikinan opettelun!

Vierailija
4/8 |
13.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lämmin maito ja hiiva ensin sekaisin, siihen suola ja sokeri ja kardemumma, sekä desi-pari jauhoja. Vispaa vispilällä tovi, jotta saat kunnon sitkon aikaan. Sitten tämä litku yleiskoneeseen pyörimään taikinakoukulla. Lisää reilu puolet jauhoista desi kerrallaan. Lisää sitten pehmeä voi. Kun voi on kokonaan sekoittunut taikinaan, lisää loput jauhot. Älä luota sokeasti ohjeeseen, määrä saattaa olla hieman isompi tai pienempi kuin ohjeessa. Taikina on valmis, kun se irtoaa kulhon reunoilta, mutta on kuitenkin edelleen pehmeää.

Vierailija
5/8 |
13.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos tuosta Nelliinan ohjeesta! En olekaan vähään aikaan googlannut yleiskonepullataikinan ohjetta, kun en sellaista vaan kerta kaikkiaan löytänyt - sain koneen joulukuussa vasta.

Kokeilen tuolla ohjeella. Outoa tuossa leivän teossa oli se, että tosiaan tuolla vähän kerrassaan vatkaamisella sain vain aikaan liisteriä, joka tarttui käsiin. Sen sijaan kun laitoin kaikki jauhot + kuivahiivan kulhoon ja lisäsin vesi-öljyseoksen pikkuhiljaa vain 30 sekunnissa täydellä (tai melkein, kone tärisi aika lailla) teholla, taikina irtosi hienosti ja oli kohotuksen jälkeen aivan loistavaa. Missä vika?

Meneeköhän tuon pullankin kanssa sittenkin mönkään...

Vierailija
6/8 |
13.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En omista yleiskonetta, mutta käsittääkseni niissä on metallinen kulho. Nyt jos sinne huoneenlämpöiseen kulhoon laittaa kädenlämpöisen nesteen, niin lämpötilahan laskee väistämättä ja hiiva ei välttämättä nostata taikinaa riittävästi. Tuo seikka pitäisi jotenkin kompensoida.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
8/8 |
17.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Linkki ei toimi täm toimi 

http://www.kodinkuvalehti.fi/blogit/nelliina/dallaspullaa_yleiskoneella

Kommentoin myöhemmin väärään kohtaa 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan viisi