ONKO MULLA AIVOKASVAIN?
Mua on särkenny ainakii useita päiviä päätä. Välillä tunnen takaraivossa pientä painon tunnetta. Mutta eniten särky tuntuu oikealla sivulla koko alueella. Välillä särky on vihlovaa ja tuikkivaa hetken kestävää ja välillä taas normaalia tasaista särkyää. Välillä tuntuu myös Sama särky myös vasemmalla. Mulla särky alkaa yleensä aamulla, kun herään ja viime yönä heräsin puol neljän aikaa ja särki kauheasti päätä. Pelkään siis, että mulla on aivokasvain. Ovatko nämä aivokasvaimen oireita? Jos EI niin sanokaa vain EI mutta älkää alkako kertomaan sen oireita nimittäin kohta mulla on niitä. Mulla oli just "imusolmukesyöpä" siis pelkäsin olevan.
Kommentit (19)
On. Tiedän sen, koska olen aivotohtori ja opintoni olen suorittanut Greyn Anatomiassa. Näen suoraan aivosi ja pystyn diagnosoimaan kaiken. Olemmehan AV:llä.
Jännitysniska sulla on. Itse sain saman diagnoosin vastaavilla oireilla. Eikä mulla ollu edes omasta mielestäni niskat jumissa tai kipeät. Hieronta autto.
Todennäköisempää on, että ei ole aivokasvain. Kannattaa kuitenkin oman mielenrauhan takia ottaa lääkäriin yhteyttä.
Niskajumi aiheuttaa todella omituisia oireita, mm repivää, pistävää, kiristävää, jyskyttävää päänsärkyä. Mulla niskajumi auheuttaa jopa migreenin. Kaksi päivää mennyt nyt pääkipuisena. Nyt alkaa helpottaa.
Ota särkylääkettä ja käy hierojalla.
Veikkaisin minäkin että niskasta johtuvaa tuo on. Mulla oli vähän samanlaisia oireita.
ota toki tohtoriin yhteyttä, mutta ihan eri syistä. sulla on niskan kans ongelmia.
Mene tutkimuksiin. Aivokasvaimet ovat harvinaisia. Yöpäänsäryt eivät ole hyvä asia, mutta toisaalta onko esim. kotisi kunnossa? Hometoksiinit voivat aiheuttaa jatkuvaa ympäri vuorokauden, välillä voimakkuus vaihdellen, tuntuvaa päänsärkyä.
Olen itse ollut päänsärkyjen takia tutkimuksissa ja pääni on kuvattu. Itse myös pelkäsin silloin, koska serkkuni on kuollut aivokasvaimeen. Serkullani päänsäryt olivat niin kovia, että hänet kuljetettiin ambulanssilla sairaalaan. Tosin hänelle tuli muitakin oireita kasvaimesta. Yhtäkkinen tajunnan menettäminen esim.
Tsemppiä! Mene siis tutkimuksiin. Todennäköisesti päänsäryt johtivat jostain muusta.
Recurrent headache as the main symptom of acquired cerebral toxoplasmosis in nonhuman immunodeficiency virus-infected subjects with no lymphadenopathy: the parasite may be responsible for the neurogenic inflammation postulated as a cause of different types of headaches.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17303977
Is Toxoplasma gondii a causal agent in migraine?
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19564786
Recurrent headaches may be caused by cerebral toxoplasmosis.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25254186
Tuskin, siihen tarvitsisi olla ne aivot.
[quote author="Vierailija" time="13.03.2015 klo 20:37"]Tuskin, siihen tarvitsisi olla ne aivot.
[/quote]
Nii :DD
No nyt kävin saunassa ja ku olin ollut jonkun aikaa sielä särky helpottui ja nyt kun lähdin pois saunasta tuntuu, että särky taas alkaa.t. Ap
Mieheni äidillä oli kov päänsärky ainoa oire, mutt a luulen, että yleensä on muunlaisia oireita. Tajunta, epilepsia, ja muut kummat oireet. Naapurilla oli jotain outoja käytöshäiriöitä. Lääkäri oassittu vaan kotiin. Parin ivän päästä se haettiin ambulanssilla ja eli sitten sairaalassa vähän aikaa.
Mun kaverilla oli aivokasvain. Sille tuli muistihäiriöitä, sitten luonnemuutoksia ( tuli oudon kiihtyneeksi ja suorapuheiseksi, möläytteli kaikenlaista, aiemmin oli hyvin hienotunteinen). Sitten tuli näköhäiriöitä, ja sen tukimuksen yhteydessä pakjastui aivokasvain. Hänellä ei ollu päänsärkyä lain ennenkuin kasvain löydettiin.
Ap, saunan lämpö auttoi sinua. Sitten sinun kannattaa kokeilla yhtä juttua, joka on ihan vaaraton, mutta saattaa tepsiäkin sinulle. Pistä pipo päähän, mieluiten villapipo, mutta jos sellaista ei ole, muukin pipo käy.
Tämä perustuu siihen yksinkertaiseen seikkaan, että pipo lämmittää ja samalla rentouttaa päätä.
Luonnemuutoksia saattaa tosiaan aivokasvaimeen liittyä.
Yleisin aivokasvaimen ensioire on epilepsiakohtaus, sitten tulevat kuulo-, näkö-, puhe- tai toiminnalliset häiriöt. Päänsärky ei yleensä ole aivokasvaimen ensioire.