Miksi kissani ei anna hellyyttä
Kommentit (16)
[quote author="Vierailija" time="10.03.2015 klo 05:07"]
Rakastan silti kylmää otustani. Ap
[/quote]
:D
Oletko riittävästi läsnä? Vietätättekö riittävästi one-to-one aikaa? Huomioitko tarpeeksi kissasi toiveita ja tarpeita?
Kissa ei varsinaisesti koskaan anna omistajalleen hellyyttä, vaan se tulee "ottamaan" sitä. Kissa tulee silitettäväksi vain siksi, että sillä on itsellään tarve hellyydelle tai tai jokin muu täytettävä tarve, esimerkiksi ruokituksi tai huomioiduksi tuleminen. Ihminen vaan kuvittelee, että kissa antaa hellyyttä, vaikka se oikeasti vain toteuttaa omia tarpeitaan. AP:n kissa ei ilmeisesti erityisemmin nauti ihmisen läheisyydestä ja sillä on muita keinoja saada haluamansa. Jos haluaa lemmikin, joka osoittaa hellyyttä, niin kannattaa hankkia koira. Koiralla on miellyttämishalua, toisin kuin kissalla.
[quote author="Vierailija" time="10.03.2015 klo 05:20"]
Voi kisuut <3 rakastan mun siskon kissaa ja sekin tykkää musta, käyn välillä moikkaa sitä ja leikitäään yhdessä ja annan sille namei. Ei kuulemma kenestäkään muusta vierasta tykkää niin paljon :)
[/quote]
sä et ole mikään vieras sille. se on sun kissakaveri.
[quote author="Vierailija" time="10.03.2015 klo 19:10"]
Oletko riittävästi läsnä? Vietätättekö riittävästi one-to-one aikaa? Huomioitko tarpeeksi kissasi toiveita ja tarpeita?
[/quote]
Kaikki ei vaan ole sylikissoja eikä tykkää olla lähellä.
[quote author="Vierailija" time="10.03.2015 klo 04:39"]
koskaan. Ärsyttää.
[/quote]
Vaikea 'lapsuus' ? Millainen kissasi emosuhde oli?
Noita mirrejä pitää vain arvostaa sellaisina kuin he ovat. Oman kissan lopettamisesta on nyt parisen vuotta :'(
Vittu se on kissa! Ei se sinusta välitä pätkääkään! Jos et ruokaa antais, niin hylkäis sut samantien.
Mene läski lenkille, äläkä täällä mussuta tyhjänpäiväisiä.
[quote author="Vierailija" time="10.03.2015 klo 19:28"]
Vittu se on kissa! Ei se sinusta välitä pätkääkään! Jos et ruokaa antais, niin hylkäis sut samantien. Mene läski lenkille, äläkä täällä mussuta tyhjänpäiväisiä.
[/quote]
Lääkkeet.
Meillä antaa ja vastaanottaa hellyyttä vain silloin kun se hänen korkeudelleen sopii. Ja sitten kun ei enää halua antaa eikä saada hellyyttä, sen on loputtava välittömästi tai tulee hampaasta. Paha vaan kun hän ei kerro koskaan, että nyt olisi aika lopettaa, vaan kesken kehräyksen ja silityksen saattaa purra. Ihme katti.
Koska kissat on itsekkäitä kakkanaamoja.
Mulle oli aika kova paikka lapsena kun ensimmäinen kissamme oli sellanen oman maailmansa kuningas, joka ei ottanut kontaktia muihin kuin äitiini, kaikkia muita se mulkoili halveksivasti aina jostain kirjahyllyn päältä. Onneks sit ollessani 11 otettiin sille kaveriksi toinen katti, joka oli lempeä ja lutunen, ja heti mun bestis :)
Rakastan silti kylmää otustani. Ap
Voi kisuut <3 rakastan mun siskon kissaa ja sekin tykkää musta, käyn välillä moikkaa sitä ja leikitäään yhdessä ja annan sille namei. Ei kuulemma kenestäkään muusta vierasta tykkää niin paljon :)
Voisimme vähän tasata. Mulla on kolme kissaa, jotka kaikki antavat hellyyttä vähän liikaakin. Ihan hyvin vaikka puolet siitä hellystä joutaisi sinulle :)
up