Onko miesten vessoissa vauvojen hoitopöytiä?
Eli siis niitä vaipanvaihtoalustoja. En ole itse koskaan käynyt, joten en voi tietää ja aloin vaan pohtimaan asiaa
Kommentit (32)
[quote author="Vierailija" time="10.03.2015 klo 15:06"]Entä jos mies olisi limainen ja saastainen ja irstas ja tuijottaisi naisia jotka tulee ja menee koppeihin samalla kun itse vaihtaa lapsen vaippaa, ehkä pitkänä miehenä vilkaisee kopin seinien yli kakkivaa naisihmistä. Ottaisitteko pahaksenne naiset?
[/quote]
Tjaa, harvemmin tulee kakittua kopin seinien yli :D
Eihän naistenvessassakaan yleensä ole, vaan vaipanvaihdolle on tarkoitettu inva-wc tai lastenhoito-wc.
t. siivooja
Aika usein on erillinen lastenhoito-wc jossa on hoitopöytää ja lasten pyttyä ym. Mutta tosiaan miesten vessassa ei hoitopöytiä ole, siellä on kortsuautomaatteja :D
Miesten vessassa on potta -miehille tarkoitettu.
Mäkin oon pohtinut, että jääkö vaipanvaihto aina äidille, ellei ole inva/lastenhoitohuonetta. Epistä. Täytyyhän äidinkin saada syödä esim. huoltoasemalla.
t. Neljän mummo
Huoltsikoilla ainakin miesten ja naisten vessat erikseen ja sitten vielä erillinen inva/lastenhoito vessa missä on hoitopöytä.
Ei ole. Nykyisin kun pitää aina olla invavessa, hoitopöytä laitetaan sinne. Jossain saattaa vielä olla vanhojen määräysten mukaan tehtyjä vessoja, ja silloin hoitopöytä voi olla naisten puolella.
Helsingin keskustan Stockalla on.
[quote author="Vierailija" time="09.03.2015 klo 23:51"]
Helsingin keskustan Stockalla on.
[/quote]Samoin Helsingin yliopiston Viikin kampuskirjaston vessassa on.
Miestenkin vessoissa on usein pöytätasoa jossa voisi vaikka vaihtaa vaippaa. Enpä ole juuri kiinnittänyt huomiota moiseen, kun meillä ei ole ollu enää lapsia vaipoissa yli 13 vuoteen. Mutta nykyisin tosiaan huoltsikoilla ja vastaavissa paikoissa on yleensä se inva WC jossa on hoitopöytä vauvoille. Onko naisten vessoissa muka aina vaipanvaihtopöytä?
t.mies
[quote author="Vierailija" time="09.03.2015 klo 23:39"]
En ole ikinä nähnyt M35
[/quote]
en ole minäkään -m35
Ei mutta naisten hoitopöytiä löytyy!
En ole nähnyt ikinä. Hyvä huomio. Ehkä sitten inva vessassa on. Muuten on tukalat paikat kun isin täytyy vaihtaa lapsen vaippa kaupungilla. Aikamoista epätasa-arvoa
Ei ole miesten vessoissa monestikaan tiloja suuremmin vaipanvaihtoon. Muistan lämmöllä kaikkia niitä kertoja kun vaihdoin pikkupojan kakkavaippaa kusenhajuisessa miestenvessassa, jossa mihinkään ei voi laskea mitään. Sellaista se tasa-arvo on. Kirjastot ovat monesti parhaita paikkoja vaipanvaihtoon. Jos vaipanvaihtoon miehelle mahdollisuus siunaantuu vessassa niin tavallisesti se on invavessa joka toimii myös vaipanvaihtopisteenä. Olen miettinyt että mahtaa tuntua mukavalta niistä, jotka oikeasti tarvitsevat invavessoja kun vessa on jatkuvasti varattuna vaipanvaihtajien takia.
[quote author="Vierailija" time="09.03.2015 klo 23:37"]
Eli siis niitä vaipanvaihtoalustoja. En ole itse koskaan käynyt, joten en voi tietää ja aloin vaan pohtimaan asiaa
[/quote]
Ei ole
[quote author="Vierailija" time="09.03.2015 klo 23:42"]
Mäkin oon pohtinut, että jääkö vaipanvaihto aina äidille, ellei ole inva/lastenhoitohuonetta. Epistä. Täytyyhän äidinkin saada syödä esim. huoltoasemalla.
t. Neljän mummo
[/quote]
Miesten vessassa ei koskaan ole näkynyt mitään hoitopöytiä, pottia tai mitään muitakaan vastaavia asioita mikä mitenkään antaisi osviittaa että siellä voisi lapset käydä.
Jos ainoa hoitopöytä löytyy vain naistenvessasta, niin ottaisitteko naiset pahalla sen, jos joku yksin vauvan kanssa liikkeellä oleva mies haluaa tulla sinne vaihtamaan vaippaa?
Entä jos mies olisi limainen ja saastainen ja irstas ja tuijottaisi naisia jotka tulee ja menee koppeihin samalla kun itse vaihtaa lapsen vaippaa, ehkä pitkänä miehenä vilkaisee kopin seinien yli kakkivaa naisihmistä. Ottaisitteko pahaksenne naiset?