Paljonko mainostenjakaja saa palkkaa?
Mietin jotain lisäansioita tähän hoitorahan lisäksi..
Nyt haettaisiin kiinteistövälitysfirmalle mainostenjakajaa, palkka on suoritepohjainen ? per mainos. Paljonkohan se voisi olla? Kai nyt enemmän kuin 1 sentti/mainos?
Kommentit (6)
Palkka on perseestä ja työtä on liikaa!
Itse sain neljä vuotta sitten kahden kuun työstä yhteensä 300 euroa (eli 150 euroa per kuu). EI kiitos enää!
Ja mulla oli vielä pari summeritaloa, joiden asukkaat eivät suostuneet avaamaan ovea, joten siinä odottelussa tuhrautui liikaa aikaa.
Ei siis taida kannattaa..
Tai toisaalta monenako päivänä viikossa ja montako tuntia teit kun sait 150e kuussa?
Jakoaluekin on pieni, 175 taloutta, työtä kahdesti viikossa. Lukiolaiselle tuo on ihan mukava homma.
Jaoin noita lehtiä ke ja la. Mutta siinä tuhrautui oikeastaan koko päivä (olin työtön). Mainokset tuotiin ke ja la aamuina tohon ala-aulaan, mistä ne hain ja lajittelin ne omiin kasoihin. Yleensä nuo lehdet tuli vasta puolen päivän aikaan ja tuohon lajitteluun meni n. 3 tuntia, riippuen mainosten määrästä. Jakamiseen meni sitten 2-3 tuntia, riippuen siitä kuinka nopeasti pääsin noihin summeritaloihin. Taloja oli muistaakseni n. 15 kerrostaloa + 10 omakotitaloa.
Työajan lyhyyteen suhteutettuna. Yhden kesän sitä tein. Aloittelija pystyy jakamaan sen 1-2 piiriä yössä, ammattilainen kuusikin.
palkka oli työhön nähden todella ala-arvoinen.
5penniä-50 penniä / mainos
tili tuli kaksi kertaa kuukaudessa, yhteensä noin 500markkaa kuukaudessa riippuen kuinka paljon oli ollut jaettavaa.
piiriini kuului 375 taloutta.
näin vuonna 2000.
eli en suosittele.