Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Tampereen yliopiston yt:t päättyivät - miten arvioit tilannetta?
30.11.2021 |
Tampereen yliopiston yt:t päättyivät. 107 irtisanotaan ja lisäksi 81:lle tarjotaan toista työtä tukipalveluista. Muiltakin loppuu työsuhteita.
https://yle.fi/uutiset/3-12208252
Ilmeisesti monella uuden työn yliopistosta saavalla palkka alenee, koska tehtävä muuttuu.
Mitä mieltä olet tai tiedätkö asiasta? Miksi tilanne on Tampereella toistuvasti niin hankala?
Kommentit (3)
Kiitos näkemyksistä. Jakauman näkee äänestettyään. Onko lisää arveluita tai tietoa?
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Rehtori Mari Walls on niin täysi pösilö tuohon hommaan. Ei sillä ole mitään tajua yliopistomaailmasta, se on siellä vaan siivoamassa.
Alue: Aihe vapaa
Kummallista miten johonkin korkeakouluun jaettaisiin jatkuvasti yllättävän vähän rahaa, varainkeruu ei onnistuisi tai työntekijöiden tarve ja henkilöstökulut yllättäisivät.
Onko syy todella rahoituksen vähyydessä vai halussa uudistaa organisaatiota tai saada osa vakituisista tai muista työntekijöistä pois? Onko uusia kuitenkin ajan mittaan palkattu, vaikka työnvoiman tarvetta ei ole ollut?
Olisiko tehtäviä voinut uudelleen järjestellä jo ennen joidenkin uudempien palkkaamista vai eikö sellainen toimi?