Halveksiva käytös?
Millaista halveksivaa käytöstä olette kokeneet? Tiedättekö syytä? Oletteko laittaneet välit poikki?
Kommentit (2)
„Voi ei, taas yksi ulkomaalaisnainen...“ mutisi työkaveri (mies, onneksi toiselta osastolta) saksaksi kun minulle esiteltiin firmaa ensimmäisenä työpäivänäni täällä (siis Saksassa). Esittely tapahtui englanniksi sillä se oli italialaisen pomoni ja minun yhteinen kieleni.
Osa siellä töissä olevista oli pettyneitä ja peloissaan, kun firma oli vuotta aiemmin myyty ital. konsernille. Mutta työpaikat oli pidetty, kukaan ei ollut joutunut lähtemään. Ei ollut hyvä alku työsuhteelle, vaikka pyysikin anteeksi kun tajusi myöhemmin minun osaavan saksaa.
Toinen juttu: Yksi veljentyttöni kaveri, tyhmä, teini, kasvattamaton kovanaama Suomessa (lomalla siellä ollessamme) kysyi: ”Lähteeks siis noi n a z i t k i n Lintsille mukaan?” Tarkoitti puolisaksalaisia poikiani. Veljeni avasi tyynesti oven ja työnsi hänet ulos sanoen: ”Mun siskonpojat tulee mukaan mutta sinä et!”
Ei mua/meitä muuten ole, ääneen ainakaan, halveksittu. Surullista oli, että nämä liittyivät ulkomalaisuuteen sekä Saksassa että Suomessa.
Up