Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Haluan erota MUTTA...

Vierailija
19.02.2015 |

Haluan erota miehestä. Olemme olleet melkein 10 vuotta yhdessä ja yksi lapsikin löytyy. Tähän ei tarvitse puuttua kuka tahansa olisi eronnut jo aikaa sitten jos olisi minä. Olen siis päättänyt että eroan mutta pelkään miten pärjään ja järjestän kaiken. Eli minulla on säästössä reilu 3 tonnia. Olen juuri valmistumassa ammattiin. Kun lähden mukaani ei lähde paljon mitään tavaraa eli kaikki minun tulisi ostaa. Lapsen huonekalut tulevat mukaan tottakai. Millähän rahasummalla saan kaiken tärkeän? Tuntuu ettei tuo 3 tonnia riitä ku vuokra asunnon takuisiin ja vuokraan ja paljon mitään jää. Ja mitä tukia saisin? Olen niin yksin :(
Olen miettinyt että menen kesäksi töihin ja säästän ja sitten katoan tästä helvetistä...Saanko uuden alun 5 tonnilla? Helpottas varmana.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
19.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et mikään teini taida olla joten ihmetyttää ettei aikuisella ole tuon enempää säästössä

Vierailija
2/6 |
19.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

:( Onko muilla yhtä fiksuja neuvoja?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
19.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin jos et asu Helsingissä tai sen alueella. Siellähän kaikki on paljon kalliimpaa kuin esim meillä täällä pohjois-pohjanmaalla.
Esimerkki: Helsingissä yksiön vuokra voi helpostikkin olla liki tonnin. Täällä sama yksiö 200-300e, jopa 150e.

Vierailija
4/6 |
19.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu ihan siitä mitä haluaa. Muuttofirmat esi ovat kalliita, kuka kuljettaa sulle lapsen huonekalut. Koska saat säännöllistä työtä, miten maksat vuokraa alkuun. Tarvitsetko varoja asianajajaan, osletteko naimisissa?

huonekaluja saa edullisesti esim fidasta tai punaiselta ristiltä jos käytetty kelpaa. Ja alkuun pärjää vaikka niillä lapsen hionekaluilla, patjalla ja muutamalla astiallakin.

Vierailija
5/6 |
19.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitäs ainakin asumistukea saada..netistä löytyy astuki ja toimeentulotukilaskurit..torista löytyy hyviä huonekaluja joskus jopa ilmasiks tai ainakin halvalla..on ne muutkin pärjänny :)

Vierailija
6/6 |
19.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yh-korotus lapsilisään (saa heti kun olette asumuserossa ja lapsi asuu sinulla ts. olet lähivanhempi). Elatusmaksu mieheltä tai jos mies on varaton, Kelan elatustuki 155€/kk lapsesta. Sitä varten tarvit lastenvalvojan vahvistaman elatussopimuksen. Varatkaa aika hyvissä ajoin, jonot noin 2kk. Muuttohässäkkä on toki rahaa vievää. 5000€ on hyvä alku! Saisitko sukulaisilta apuja muuttoon? Kirpputorilta, Tori.fi:stä ja huutonetistä saa kalusteita, vähän käytettyjä kodinkoneita tosi edullisesti. Kaikkea ei tarvi heti uutena. Ikeasta halpoja astioita, liinavaatteita.

Pärjäät kyllä. Tsemppiä!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan seitsemän