Ei hem metti tätä maailmaa!
Auto hyytyi aamulla, joten ei kun puolijuoksua työpaikan suuntaan. Matkan varrella on alikulkutunneli, jossa edelläni käveli nainen. Vilkaistuaan taakseen hän vaihtoi juoksuksi. Pelkäsin hänen vetävän ympäri liukkaalla tiellä ja loukkaavan itsensä. Niinpä pysähdyin muka kaivamaan puhelintani. Tämmöistä ei ollut ennen, että esimerkiksi lenkkipoluilla naiset "pakenevat". Ulkonäöltäni olen tosi tumma, perhe on kotoisin Venäjältä. Liekö se selittää asiaa.
Kommentit (4)
Kyllä jokainen nainen pelkää vaistomaisesti jos hiljaisella paikalla mieshenkilö ilmestyy taakse. Jos tämä vieläpä juoksee niin olisin itse reagoinut samalla tavalla eli lähtenyt lipettiin. Ei se liity takanatulijan ulkonäköön tai oletettuun etnisyyteen, ihan suomalaismiehet ovat kuitenkin todennäköisimmät tekijät edelleen. Eikä ole myöskään tämän ajan ilmiö, vaan itse viisikymppisenä tunnistan tuon koko aikuisikäni ajalta.
Ymmärrän että sinua miehenä loukkaa mutta älä ota henkilökohtaisesti, kyseinen nainen ei tunne sinua eikä voi tietää ettet ole vaarallinen.
Voin sanoa ihan rehellisesti, että olen jopa kulkenut yli kilometrin pidempää reittiä kotiin, koska matkan varrelle osui alue jossa sinun näköisiä notkui kadulla laumana pimeän aikaan.
Tunnustan, että mulla on tapana vilkuilla aktiivisesti taakseni, jos liikun yksin jalan.