Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten rankaisette lapsianne?

Vierailija
16.02.2015 |

Arestia, puhelin pois tms? Vai pelkkä puhuttelu?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
16.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihdoin salasanan Netflixiin. Mutta se oli rangaistus pieneen mokaan. Ei ole vielä kovin isoja mokia tullut eteen meidän pojalla, ikää hällä nyt 12.

Vierailija
2/8 |
16.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näyttämällä että hän on rakas ja arvokas vaikka tuli erehdyttyä. Annan enemmän omaa aikaa ja osoitan mielenkiintoa hän kiinnostuksen kohteisiinsa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
16.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.02.2015 klo 14:58"]Näyttämällä että hän on rakas ja arvokas vaikka tuli erehdyttyä. Annan enemmän omaa aikaa ja osoitan mielenkiintoa hän kiinnostuksen kohteisiinsa.
[/quote]

Lässynlää.

Vierailija
4/8 |
16.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.02.2015 klo 15:01"][quote author="Vierailija" time="16.02.2015 klo 14:58"]Näyttämällä että hän on rakas ja arvokas vaikka tuli erehdyttyä. Annan enemmän omaa aikaa ja osoitan mielenkiintoa hän kiinnostuksen kohteisiinsa.
[/quote]

Lässynlää.
[/quote]

Äiti ja lapsi juo yhdessä viinaa
Äiti ja lapsi naapureita piinaa
Äiti ja lapsi graffitit maalaa
Äiti ja lapsi yhteistä matkaa
Ymmärtäen jaksaa jatkaa..

Vierailija
5/8 |
16.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

En mitenkään. Mistä asioista teillä rangaistaan?

Vierailija
6/8 |
16.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole rangaistuksia. Meillä on aina ollut selvät rajat kaikessa. Eikä ole ollut ongelmia (pienenä nukkumisessa tai syömisessä tai kenenkään satuttamisessa yms). Ollaan aina keskusteltu ja toimittu ennakoiden. Nyt vaan tehdään näin (hyvällä mielellä).

 

Kerran annoin kotiarestia, kun lapsi valehteli minulle. Muita kertoja ei ole ollut. Nyt 13 ja 14 vuotiaat erittäin luotettavat lapset.  En vaadi mahdottomia, ei tarvi toimia kuin kello, mutta odotan, että koulu hoidetaan, tullaan kotiin kun sovitaan, oma huone siivotaan, koira ulkoilutetaan. Mihinkään alko ym hommiin ei sotkeennuta tai epämääräisiin porukoihin.

 

Uskon, että lapseni tietävät mikä on oikein ja mikä väärin. Ja osaavat asennoitua toisen ihmisen asemaan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
16.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.02.2015 klo 15:06"]En mitenkään. Mistä asioista teillä rangaistaan?
[/quote]

Meillä lapsi kattonu keskellä yötä Netflixiä. Joten sitä ei sitte sillä viikolla katsottu enää ollenkaan. -2

Vierailija
8/8 |
16.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="16.02.2015 klo 15:11"]

[quote author="Vierailija" time="16.02.2015 klo 15:06"]En mitenkään. Mistä asioista teillä rangaistaan? [/quote] Meillä lapsi kattonu keskellä yötä Netflixiä. Joten sitä ei sitte sillä viikolla katsottu enää ollenkaan. -2

[/quote]Minä en voi tietää jos tuijottavat kännykkää koko yön mutta ei se vielä ole siltä vaikuttanut, koulu sujuu hyvin ja päiväunia eivät nuku.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän yksi