Toinen kierros vai Akseli?
Onko kellään kokemusta myynnistä? Kirpputorit Toinen kierros ja Akseli siis kyseessä. Olen menossa ensimmäistä kertaa ikinä myymään vaatteitani kirpputorille, joten kaipaisin vinkkejä muutenkin. Ensin pitäisi vain tietää kumpaan paikkaan tavarat kannattaa viedä myyntiin. Luin kyllä edellisiä keskusteluja aiheesta, mutta haluaisin vähän tuoreempia kokemuksia, kiitos :)
Kommentit (12)
Toinen kierros on tosi tunkkainen ja masentava paikka. Harmillista, kun sijainti on niin keskeinen mutta ihan kamalaa haisevaa 90-luvun kulahtanutta ylihintaista kamaa. Ilmeisesti ostavat lumppuja englannista ja myyvät niitå kilohintaan täällä! Siis kuka ostaa.... Ja paikan haju on kamala. Ehdottomasti akseli tai esim myrtsiin tai minne tahansa. Paljon olen kirppareita nähnyt mutta tuo on kyllä kauhein.
Mä olen myynyt molemmissa. Kauppa kävi hyvin. Akseli on ostajalle parempi, mutta myyjänä koin, että Toisella kierroksella ne omat kamat erottuivat sieltä joukosta positiivisessa mielessä. Nyt en myy kummassakaan. Vien sellaiselle kirpparille, joka ei ota myyntipaikan vuokran lisäksi provisiota.
Mäkin olen myynyt Akselissa ja ihan hyvin kauppa on käynyt. Nyt kävin katselemassa Toista Kierrosta ja ihan sama fiilis kuin yllä joillakin: oli jotenkin tunkkaisempi. Hengarit muovisia ja eri paria.
Joku sanoi, että Toinen Kierros olisi vienyt Akselista asiakkaita, mutta aika nopeasti sieltä tuntuisi nyt pöydän saavan. Ja provikka on isompi kuin Akselissa. Tekisi mieleni varata pöytä vanhasta tutusta Akselista, mutta toisaalta mietityttää, kävisikö kauppa paremmin Toisessa Kierroksessa. Eipä sitä taida saada selville kuin kokeilemalla...
Minä taas suosittelen Toinen kierros kirppistä. Olen siellä myynyt nyt 3 krt 2 vuoden aikana ja aina saanut hyvät myynnit. Ja henkilökunta on supermukavaa!
Akseli. Toinen kierros on huono. Täynnä jotain myyjien omia tavaroita. Paljon tyhjiä pöytiä. Pettymys suorastaan.
[quote author="Vierailija" time="15.02.2015 klo 21:30"]Akseli. Toinen kierros on huono. Täynnä jotain myyjien omia tavaroita. Paljon tyhjiä pöytiä. Pettymys suorastaan.
[/quote]
Siis henkilökunnan omia.
Toiselta Kierrokselta vain positiivisia kokemuksia. Nyt syksyllä tuli vajaa 500e 12 vuorokaudessa. Kävin vain kerran siivoamassa pöytää, ei siis tarvinnut paljoa käydä
Toinen kierros on muuttanut, ja sen näkee kävijämäärissä. Olen itse paljon käynyt vanhassa paikassa ostajana. Mutta nyt uudessa paikassa myynnissä tuli takkiin vaikka hinnat ja laatu on ollut mielestäni hyvä. Muualla olen saanut tavaraa myytyä voitokkaasti. Toisen kierroksen tulisi laskea myyntipöytien hintaa kunnes ihmiset taas löytävät. En valitettavasti voi suositella myyjän näkökulmasta... :(
Löytyykö viimeaikaisia kokemuksia toisesta kierroksesta myyjän näkökulmasta? Kokonaispalvelusta tai itse hinnoitellen?
...tai miksei Akselistakin. Akselissa vaan alkaa olla aika ryöstöhinnat.
Onko muita kokemuksia? Ap: kummalle kirppikselle veit ja miten kävi?