Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Hortonomiopiskelijoita paikalla?

Vierailija
11.02.2015 |

Olen tekemässä laajaa piharemonttia ns. rakennutyömaasta puutarhaksi. Sopisiko tälläinen projekti hortonomi/puutarhaopiskelijan lopputyöksi (suunnitelma, tarvelaskenta, piirustukset) ja mistä löytäisin ko projektiin lopputyötä vailla olevan opiskelijan? Kooltaan projekti ei ole rivarin takapiha vaan iso kokonaisuus jossa lampi, pihasauna, nurmikko, ajotiet, mönkijäpolut, valaistus, kasvillisuus, istutukset, kivipenkereet yms. Kaikki vinkit tervetulleita!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
11.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="11.02.2015 klo 16:06"]

Anna mieluummin vastavalmistuneen tai opiskelijan kesätyöksi että saavat CVn täytettä. Maksa palkkaa.

[/quote]

Vähän epäilen, ettei tuota kannata vastavalmistuneille tarjota, vaan opiskelijoille. Nillekin tuo on kuitenkin aika iso projekti, joka vaatii aika paljon aikaa normaalin kesätyön ohella, koska ap tuskin tarjoaa rahaa normaalin kesäduunin verran eikä opiskelijan kannata ehkä niin paljon työstä edes pyytääkään. Itse ja monet koulukavereistani olisi ottaneet tuon mieluiten kurssisuoritukseksi ammattiopintoihin, koska meillä oli niin pieni koulu (ruotsinkielinen), että osa opinnoista piti itse taikoa jostakin. Toki palkka olisi ollut siitä huolimatta tervetullut. Opiskelijaduunina lähtöhinta olis ehkä siinä 500 euron nurkilla riippuen pihasta. -2

Vierailija
2/4 |
11.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen valmistunut 5 vuotta sitten ja ainakin silloin meillä olisi ehkä vaatinut vähän tekemistä, että tuon olisi saanut lopputyöksi. Siihen pitäisi siis keksiä ensin joku idea, mistä saisi kasattua työhön sen teoriaosuuden (jos olis vaikka joku tietty tyylisuunta esikuvana?). Itsenäisesti suoritettavia ammattiopintoja tuosta olisi meillä saanut helposti itsenäisenä suorituksena ja vastaavia olisi moni tehnyt mielellään, jos niitä olisi ollut tarjolla.  

Lähetä sähköpostia koululle, niin sieltä se osataan laittaa eteenpäin opiskelijoille jossain muodossa. Hämeen ammattkorkeakoulu (Lepaa) ja Yrkeshögskolan Novia on tällä hetkellä ne, jotka hortonomeja kouluttaa. (Tuolla ruotsinkielisessä on myös paljon suomenkielisiä opiskelijoita, niin ei kannata kieltä säikähtää.)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
11.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haluat siis ilmaisen pihan?

Vierailija
4/4 |
11.02.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna mieluummin vastavalmistuneen tai opiskelijan kesätyöksi että saavat CVn täytettä. Maksa palkkaa.