Onko meillä edessä jo kryptotalvi, osakkeiden laskusuhdanne ja bear market
Vai onko kyse vaan dipistä ja kohta taas markkinat palautuvat? Bitcoin ollut kumminkin nyt jo aika monta päivää alhaalla, mitä ihmettelen, eikä mikään krypto ole lähtenyt kunnolla nousuun uudelleen. Yhdysvaltain osakemarkkinat sekaisin. Onko bear-kausi jo alkanut, vetäydyttekö pois, realisoitteko vai holdaatteko?
Kommentit (10)
Holdaan. Kun nuorena lähdin osakemarkkinoille ja myöhemmin kryptoihin, olen seurannut isäni helppoa ohjetta: osta halvalla isompia määriä laskusuhdanteessa ja pidä. Muina aikoina sijoita kuukausittain jotain. Älä katsele salkkuasi, anna sen muhia, tulet yllättymään. Aloitin 18-vuotiaana, ekan kerran nostin ulos varoja 36-vuotiaana. Tässäkin ajassa huikea potti. Siellä nytkin rahani muhivat, osakkeissa ja kryptoissa. Osakkeissa on kotimaista, myös rahastoja, lisäksi ulkomaisia rahastoja ja muutama Jenkki-osake. Kryptoissa bitcoin, eth ja sitten pari pikku-alttia ihan oman mielenkiinnon mukaan, ihan pikkurahalla. Mihinkään shitcoineihin en ole lähtenyt, kaikki sijoitukset teen yhden ison krypto-toimijan kautta, en lähde pancake-swap-pelleilyihin.
Siis: holdaa. Siihen en osaa ottaa kantaa, onko bear jo päällä. Mutta eikös se joku iso amerikkalainen osakeanalyytikko tms. toimija sanonut eilen, että "laskusuhdanne on jo täällä". Jenkkilässä tuli just se krypto-verotus päälle, hinnat dippasivat, lisäksi muutakin negaa kryptoille (kiinan kielto, intian osittaiskielto). Plus että kohta se Evergrande romahtaa. Ja Amerikassa on muitakin käänteitä viime aikoina ollut, että osakkeet ylipäätään down. Ne heijastuu kaikkiin markkonoihin. Silti mulla tekniikkana hold.
On varmasti jo voimistuvan inflaation takia joka ihan väistämättä reaaliarvoisesti kutistaa taloutta, ja osakkeiden tuotot seuraavat. Noin muuten niin kurssit jatkavat tietty nousua joka ei mitenkään estä reaalitappioita.
Oliko liian vaikeaa?
Cryptoissa ihan normaalia turbulenssia.
Eikä osakkeissakaan juuri ole mitään merkillistä menossa tosin osakkeet joita omistan ja seuraan ovat ulkomaisia, joten kotimaan muutoksista en tiedä.
Ylläoleva ei tosin mitenkään poista dilemma.. vaihtoehtoja osakkeiden hankinnalle ei juur ole kullan ja vasaavien ohella. Obligaatiot ovat pelkkä vitsi ja tileillä säilyttäminen selkeä virhe
Itse en ole edes harkinnut ostavani mitään kryptoa. Mielestäni ne ovat yhtä arvottomia kuin tulppaaninsipulit. Osakkeita ostelen koko ajan, osinkoa tulee jo ihan mukavasti ja joka vuosi enemmän.
En ihan jaksa uskoa että tämäkään "notkahdus" olisi se ensimmäinen jossa maksaja olisi se sijoittaja kun veromaksajille se yrittämisen riski kaatuu että saadaan jatkuva "kasvu" pysymään. Kasvun vaan tosin tarkoittaa sijoittajien ja omistajien tuloja eikä mitään muuta
Ei ole vielä käsillä. Amerikassa on nyt kyllä ollut turbulenssia joka kohta rauhoittuu ja kryptot ihan oma lukunsa, joista en tiedä. Kiinan tilanne toki vähän avoin, mutta Kiina pyrkii kaikin tavoin estämään Evergranden kaatumisen.
Ei tässsä enää noususuhdanteen kuumimmassa nousussa olla, mutta mitään isoa pudotusta ei ole näkyvissä vielä vähään aikaan.
Kvanttitietokoneiden uhka painaa kryptoja alaspäin - nykyiset kryptovaluutat muuttuvat arvottomiksi, kun julkisen aivamen salaukset puretaan helposti lähitulevaisuudessa. IBM:hän tiedotti juuri uusista edistysaskeleista. Jää se kuuluisa Musta-Pekka käteen niille, jotka eivät ehtineet päästä kryptoistaan eroon ajoissa.
Olisiko jotain krytoa joka nousisi tällä hetkellä? Tuo bitcoin on tippunut 16'000€ marraskuusta, niin alkaa hieman usko jo horjua bitcoiniin.
En ole mitään laskusuhdannetta havainnut omassa salkussani.