Mieheni laittaa deodoranttia illalla suihkun jälkeen, mutta aamulla ei?
Hän perustelee sitä sillä, että hän on suihkun jälkeen puhdas, joten on järkevää laittaa sitä, ja deodorantin mukaan se kestää 24 tuntia!
Aamulla hän ei sitä laita.
Olenko ainoa, jonka mielestä tämä on outoa? :D
Kommentit (10)
Jos se ihan oikeasti kestää 24 tuntia, niin ei mitenkään outoa. Oudompaa olisi laittaa aamulla lisää deodoranttia pesemättä kainaloita uudestaan.
Ei kai se nyt oikeasti tehoa 24 tuntia? :O Jos vaikka hikoilee paljon välissä?
ap
Oma dödö pitäis kestää 72h, en oo kokeillut. Itse toimin samoin kuin miehesi.
Antiperspirantti vaikuttaa paremmin yöllä kun ei hikoile niin paljon.
Mä laitan myös illalla suihkun jälkeen. Niin se kuuluukin. Ainakin triple dry laitetaan iltaisin
Tämä on muuten niitä asioita, joista en ääneen ole viitsinyt valittaa. Minusta deodoranttia ei tarvitse yötä vasten laittaa, jos on pesulla käynyt. Mies laittaa ja niinä öinä minä en vaan pysty nukkumaan hänen kainalossaan, koska dödön haju on niin voimakas. Hyi.
Tuota mä teen samoin ja olen nainen. En mä enää aamulla lisää dödöä, koska ei ole tarvetta. Jos taas en laittaisi illalla suihkun jälkeen, todennäköisesti haiskahtaisin jo parin tunnin kuluttua ja taas pitäisi pestä jne...ja taas aamulla pitäisi kainalot pestä ja laittaa dödöä. Saisi siis olla koko ajan pesemässä. Mulla on muutakin tekemistä. Kyllä ainakin mun dödö pitää hajut pois sen 24h. Järkevämpää näin miten nyt teen.
Jos laittaisi likaiseen kainaloon sinne dödöön menisi basilleja ja kohta dödö haisisi hirveälle. (mulla oli ex jonka dödöt tuppasi löyhkäämään märänneelle aina, miksiköhän)
[quote author="Vierailija" time="30.01.2015 klo 23:31"]
Tämä on muuten niitä asioita, joista en ääneen ole viitsinyt valittaa. Minusta deodoranttia ei tarvitse yötä vasten laittaa, jos on pesulla käynyt. Mies laittaa ja niinä öinä minä en vaan pysty nukkumaan hänen kainalossaan, koska dödön haju on niin voimakas. Hyi.
[/quote]
Jos pesun jälkeen ei laita dödöä, hikeä alkaa pukata aika nopeasti. Sitten tulee jo hajuhaitatkin esiin. Eli pesulla käyminen on aika turhaa, jos deodoranttia ei laita sen jälkeen. Pyydä miestäsi vaihtamaan vähemmän haisevaan tuotteeseen tai kestä hienhaju.
No kyllähän niiden pitäisi tehota 24 h.