Jos laitan kuvan aijaa-sivulle niin näkeekö joku nörtti...
... että mistä ip:stä se on laitettu ja minkä liittymän kännykällä ladattu ja muuta tietoa kuten mun osoitteen tai Facebook-tilin jne?
Kommentit (40)
Mun mielestä kuvista voi halutessaan ainakin nähdä millä ja koska se on otettu, tyyliin Samsung galaxy s3, klo 20.17, 28.1.15.
No sää et tiiä paljoakaan hakkereista
eihän se haittaa jos näkee minkä merkkisellä kännykällä on otettu? mutta jos näkee nimen tai osoitteen tai feissarisivun :(
Haluisin vain rehellisen vastauksen, että jos laitan kuvan aijaa.com sivulle niin mitä nörtit av-mammat näkevät kuvastani?
Alkoko ahistaa että sun pimppikuva paljastui? Se on ladattuna jo pilveen ja nimi selvillä. Terveisiä sinne 150 kilometrin päähän. ;)
[quote author="Vierailija" time="28.01.2015 klo 20:19"]
Haluisin vain rehellisen vastauksen, että jos laitan kuvan aijaa.com sivulle niin mitä nörtit av-mammat näkevät kuvastani?
[/quote]
Linkkaa joku kuva testiksi niin voin kertoa.
[quote author="Vierailija" time="28.01.2015 klo 20:17"]
Mun mielestä kuvista voi halutessaan ainakin nähdä millä ja koska se on otettu, tyyliin Samsung galaxy s3, klo 20.17, 28.1.15.
[/quote]
Päivämäärän voi nähdä kuvasta milloin se on teht. Exif info tallentuu vain tiettyihin formaatteihin ja silloin kun sen eriksen haluaa. Yleensä kaikki nettikuvat ovat kertaalleen pakattuja ja silloin noita lisätietoja ei näy.
Aika monella on puhelimella otetuissa kuvissa kuvan ottopaikan koordinaatit näkyvissä, itse otan ne aina pois...
[quote author="Vierailija" time="28.01.2015 klo 20:18"]
No sää et tiiä paljoakaan hakkereista
[/quote]
kuvan ottopaikan koordinaatit????
No älä sitten laittele niitä alapää kuvias nettiin...
Miksi joku haluaisi sen selvittää? Ja mitä se haittaisi? Jos laitat vaikka jonkun alastonkuvan ilman kasvoja, ei siitä voi sanoa, että se esittää juuri sinua tai että sen on laittanut sinne juuri sinä. Jos jollakin on siitä jotakin tietoa, niin se on pidettävä omana tietona tai muuten syyllistyy kunnianloukkaukseen eli ei voi kuitenkaan levittää tietoa siitä, että se ja se kuva esittää henkilöä XX.
kännykamerakuvissahan sen kakkoskameran kuva on silleen jännästi upotettu siihen varsinaiseen kuvaan, eli erikoissoftalla sieltä saa kuvaajan pärstän näkyviin, tai mikä ruumiinosa nyt sattuukin kameran edessä olemaan.
joo