Oudoin paikka, jossa olet törmännyt suomalaiseen?
Tuon "paikka jossa kukaan muu ei ole käynyt"-ketjun innoittamana:
Oletko koskaan törmännyt suomalaiseen paikassa, jossa et olisi kuvitellut suomalaisia pyörivän?
Kommentit (26)
Kaverini sanoi, että reissatessaan jamaikalla päätyivät jonnekin pikkukylään, jossa ei ollut heidän lisäkseen muita turisteja, kuin toinen suomalainen pariskunta. Hassua.
Kreikassa. Ei tietystikään maana mitenkään eksoottinen, mutta pohjoisen vuoristossa ei kuitenkaan kovin paljon suomituristit pyöri. Olimme automme kanssa liikennevaloissa ja edessä olevan vuokra-auton kuski nousi autosta ja käveli autollemme. Tuli vaan moikkaamaan kun taustapeilistä olivat huomanneet Suomen kilvissä olevan auton.
Ei sinällään outo paikka, mutta joskus työntelin lastenrattaita erään itäeurooppalaisen maan pääkaupungissa, kun liikennevaloissa vieressäni joku sanoi toiselle minua kohti nyökäten: "Katso nyt miten tyylikkäitä naisia nämä täkäläiset ovat. Ei Suomessa äidit lähde lasten kanssa noin tyylikkäinä kaupungille!". Oli pokassa pitelemistä. Ihan normaalit vaatteet oli päällä.
No itse en olle "kummallisissa paikoissa" matkustanut, mutta kaverille sattui niin, että oli reppureissaamassa ympäri maailmaa, ja päätyi yhden laivan mukana johonkin australian rannikolle ja siitä liftillä pikkukylään. Istui siellä baarissa, kun joku kysyi että onko tässä vapaata. Juttelivat hetken ja tottahan vieras kyseli, että mistä päin on. Kun Finland mainittiin, kysyjän silmät kirkastui ja kieli vaihtui aidoksi savoksi. Ja kun juttelivat vielä hetken, selvisi että ovat lähtöisin samasta pikku kunnasta. Sen verran on ikäeroa, etteivät toisiaan tunteneet, eikä vanhemmatkaan tietääkseen olleet tuttuja. Kysyvä tyyppi oli ollut noin vuoden töissä siellä.
Ei tämäkään outo paikka, mutta asun Pariisissa, ja metrossa tulee säännöllisesti "salakuunneltua" suomalaisia, jotka eivät juttujen perusteella käsitä, että joku ihan lähellä voi ymmärtää heitä.
Oregonissa pienessä tuppukylässä törmäsin suomalaiseen pappiin.
Hevon Perseessä. Se on helvetin vitusta pari kilometriä länteen.
Ei periaatteessa ollut outo paikka, mutta ollessani vaihdossa menin kysymään tietä ison kaupungin keskustassa eräältä naiselta. Jenkeistä kyse ja enkuksi hän vastasi, että sori olen suomesta ja lomalla ja en osaa neuvoa niin aloin sitten suomeksi puhumaan hänelle ja hölmistyneenä hänkin :D "heei mäkin oon suomesta!!"
[quote author="Vierailija" time="24.01.2015 klo 15:28"]Ei sinällään outo paikka, mutta joskus työntelin lastenrattaita erään itäeurooppalaisen maan pääkaupungissa, kun liikennevaloissa vieressäni joku sanoi toiselle minua kohti nyökäten: "Katso nyt miten tyylikkäitä naisia nämä täkäläiset ovat. Ei Suomessa äidit lähde lasten kanssa noin tyylikkäinä kaupungille!". Oli pokassa pitelemistä. Ihan normaalit vaatteet oli päällä.
[/quote] tosta on varmaan jo tosi kauan?
Ainakin nykyaikana olisi tosi typerää kuvitella etteikö voisi törmätä suomalaiseen missä vain.
[quote author="Vierailija" time="24.01.2015 klo 16:04"][quote author="Vierailija" time="24.01.2015 klo 15:28"]Ei sinällään outo paikka, mutta joskus työntelin lastenrattaita erään itäeurooppalaisen maan pääkaupungissa, kun liikennevaloissa vieressäni joku sanoi toiselle minua kohti nyökäten: "Katso nyt miten tyylikkäitä naisia nämä täkäläiset ovat. Ei Suomessa äidit lähde lasten kanssa noin tyylikkäinä kaupungille!". Oli pokassa pitelemistä. Ihan normaalit vaatteet oli päällä.
[/quote] tosta on varmaan jo tosi kauan?
[/quote]
Kuinka niin?
[quote author="Vierailija" time="24.01.2015 klo 16:11"]
[quote author="Vierailija" time="24.01.2015 klo 16:04"][quote author="Vierailija" time="24.01.2015 klo 15:28"]Ei sinällään outo paikka, mutta joskus työntelin lastenrattaita erään itäeurooppalaisen maan pääkaupungissa, kun liikennevaloissa vieressäni joku sanoi toiselle minua kohti nyökäten: "Katso nyt miten tyylikkäitä naisia nämä täkäläiset ovat. Ei Suomessa äidit lähde lasten kanssa noin tyylikkäinä kaupungille!". Oli pokassa pitelemistä. Ihan normaalit vaatteet oli päällä. [/quote] tosta on varmaan jo tosi kauan? [/quote] Kuinka niin?
[/quote]
Jos normaaleilla vaatteilla moinen kommentti... - ohis
[quote author="Vierailija" time="24.01.2015 klo 16:11"][quote author="Vierailija" time="24.01.2015 klo 16:04"][quote author="Vierailija" time="24.01.2015 klo 15:28"]Ei sinällään outo paikka, mutta joskus työntelin lastenrattaita erään itäeurooppalaisen maan pääkaupungissa, kun liikennevaloissa vieressäni joku sanoi toiselle minua kohti nyökäten: "Katso nyt miten tyylikkäitä naisia nämä täkäläiset ovat. Ei Suomessa äidit lähde lasten kanssa noin tyylikkäinä kaupungille!". Oli pokassa pitelemistä. Ihan normaalit vaatteet oli päällä.
[/quote] tosta on varmaan jo tosi kauan?
[/quote]
Kuinka niin?
[/quote] Koska jos ei laput silmillä kulje, huomaa kyllä kuinka useimmat suomalaisäidit nykyään panostavat paljon pukeutumiseen. Ja blogit ovat varmasti osaltaan lisänneet tätä, että nykyään ei äidin ole häpeä näyttää hyvältä.
Muutamia vuosia sitten törmäsimme suomalaiseen mieheen baarissa San Salvadorissa, El Salvadorissa. Ei siellä muuten paljon suomalaisia tullut vastaan :)
[quote author="Vierailija" time="24.01.2015 klo 16:15"]
[quote author="Vierailija" time="24.01.2015 klo 16:11"]
[quote author="Vierailija" time="24.01.2015 klo 16:04"][quote author="Vierailija" time="24.01.2015 klo 15:28"]Ei sinällään outo paikka, mutta joskus työntelin lastenrattaita erään itäeurooppalaisen maan pääkaupungissa, kun liikennevaloissa vieressäni joku sanoi toiselle minua kohti nyökäten: "Katso nyt miten tyylikkäitä naisia nämä täkäläiset ovat. Ei Suomessa äidit lähde lasten kanssa noin tyylikkäinä kaupungille!". Oli pokassa pitelemistä. Ihan normaalit vaatteet oli päällä. [/quote] tosta on varmaan jo tosi kauan? [/quote] Kuinka niin?
[/quote]
Jos normaaleilla vaatteilla moinen kommentti... - ohis
[/quote]
Alle 10 vuotta. En tiedä miksi noin sanoivat.
t: se rattaita työnnellyt
[quote author="Vierailija" time="24.01.2015 klo 16:06"]
Ainakin nykyaikana olisi tosi typerää kuvitella etteikö voisi törmätä suomalaiseen missä vain.
[/quote]
Joo, periaatteessa. Mutta saattaa sitä joskus silti yllättyä. :)
Olin ulkomaalaisten ystävieni kanssa lomalla todella todella pienellä saarella Kroatian lähellä. Siellä mentiin ravintolaan ja jotain kommentoin kaverilleni missä kävi ilmi, että olen Suomesta (puhun englantia äidinkielenä joten aksentista ei kuule) ja yht äkkiä baaritiskillä oleva mies sanoo "Terve" ja alettiin puhumaan suomea.
Lisäksi olen ollut töissä Etelä-Afrikassa eräällä tutkimusveneellä ja kerran oltiin sukeltamassa kun lähistölle tuli purjevene missä suomen liput. He alkoivat puhua meille jotain ja sitten uskalsin itsekkin jotain sanoa suomeksi ja sitten näytettiin niille valkohaita joita oltiin houkuteltu lähelle. Ajattelin, että sai suomipojat ainakin hienon purjehdustarinan.
Asutaan USA:n länsirannikon pikkupaikkakunnalla ja noin kerran pari vuodessa täällä törmää suomalaisiin. Jotkut ovat hyvinkin innoissaan vaihtamassa kuulumisia, toiset katsovat nyrpeästi että mitäs siinä kyselet.