Peukutetaan vessapaperin asettelu: päältä vai alta?
Ne, joiden mielestä rullan päältä, peukku ylös, ja jos alta seinää vasten, niin peukku alas. Perusteluja voi esittää kommenteissa.
Kommentit (11)
Päältä tietenkin. Rulla on paljon paremman näköinen näin, sellainen täyteläinen ja muhkea.
Jos vaikka kuvioitu talouspaperi olis seinätelineessä niin, että paperi tulisi alta, olisi kuvio väärällä puolella seinää vasten. Sama ajatus wc-paperin kanssa myös.
[quote author="Vierailija" time="21.01.2015 klo 23:05"]
Kylässä en kehtaa kääntää sitä oikein päin.
[/quote]
Mä kehtaan! :)
Peukuta ylös, jos olet kylässä käydessäsi kääntänyt vessapaperirullan mielestäsi oikein päin.
Meillä mies laittaa altapäin ja minä käännän sen ylöspäin, siinäkin yksi riidan aihe.
Kissa levitti paperin aina lattialle... Ei päässyt käsiksi kun oli seinää vasten. Ja vessan ovi on aina auki, koska hiekkis on siellä
Paperin katkaisu halutusta kohdasta hankalampaa jos rulla on telineessä väärinpäin.
Voi paskapaperirulla raukkaa. Elämäntehtävänä on ottaa paskaa ja pillumehuja niskaansa ja sitten vielä joku kehtaa kaltoinkohdella kiskomalla häntä telineestä väärinpäin :(
Vierailija kirjoitti:
Peukuta ylös, jos olet kylässä käydessäsi kääntänyt vessapaperirullan mielestäsi oikein päin.
Käännän aina. Senää vasten.
Oikea tapa on se, joka vessapaperitelineen patenttihakemukseen piirretty. Muut tavat väärin.
Päältä ehdottomasti. Meillä se on aina näin päin. Siitä on kiva vetää kun paperi on tyrkyllä.Jos paperirulla on väärin päin niin vessahetki menee pieleen. Ei ole rento tunnelma. Kylässä en kehtaa kääntää sitä oikein päin.