Kiinaan on tulossa N Ä L Ä N H Ä T Ä
Sateet ovat tuhonneet merkittävän osan Kiinan sadosta. Kiina kehoittaa kansalaisia ostamaan ruokaa talven varalta varastoon. Ravinnosta voi olla suurta pulaa alueellisesti, mutta pula voi olla myös kerrottua suurempi.
Tavaroiden kuljettaminen Kiinassa on myös käynyt aikaisempaa vaikeammaksi, kirjoitellaan polttoaine pulasta.
Suomalaisia tämä ei välttämättä koske kovinkaan paljoa, mutta voi vaikuttaa jonkin verran tavaroiden saatavuuteen ja vielä enemmän, jos Kiina alkaa ostamaan suuremmassa mittakaavassa kaikkien muiden maiden elintarvikkeita.
Kommentit (16)
Tätä on jatkunut jo vuosien ajan että jatkuvien rankkasateiden ja tulvien vuoksi Kiina ei ole enää kyennyt ruokkimaan kansalaisiaan kotimaisen maataloustuotantonsa turvin. Toistaiseksi se on sentään voinut tuoda ruokansa Brasiliasta, jossa Amazonin sademetsää on kaadettu maan tasalle Kiinasta tulevan kysynnän vuoksi. Pian tosin tuokin kortti on katsottu loppuun. Näin se ilmastonmuutos on pikkuhiljaa muuttamassa ihmisen elämää maapallolla mahdottomaksi. Suomessa vielä harva ymmärtää kuinka paljon se vaikuttaa ihmisten elämään jo nyt, saatikaan sitä millainen painajainen tässä on edessä jo ihan lähivuosina.
Vierailija kirjoitti:
Tämä on sodankäyntiä. Leviää todennäköisesti ympäri maailmaa jossain vaiheessa.
Se on ilmastonmuutoksen syytä, Kiinassa hieman noita saasteita riittää...
Kun näiden Aasian maiden väkiluvut on nykyisin miljardiluokkaa niin luonnonmullistukset ja sodat ja muut katastrofit voi aiheuttaa ihan käsittämättömän mittaluokan kärsimyksiä.
Toi "nälänhätä" on ollut olemassa pohjoiskiinassa jo satoja vuosia. tyhmiä on kun eivät edes yritä tehdä asialle mitään.
Siellä on liikaa ihmisiä, luonto korjaa väestönräjähdystä
Jos leipä loppuu, niin syökööt kakkua.
Kiina sulkee tarkoituksella tehtaita ja romuttaa maailmantalouden, koska nyt on hyperinflaation mahdollisuus USA:ssa. Kiinassa pysyy järjestys kovan kurin ansiosta.
Kiinan väestömäärän pitäisi vähentyä. Se on uhka koko maailmalle. Toivottavasti Kiinan syntyvyys laskisi vielä reippaasti nykyisestä.
Kiinan ongelmana on myös se, että kuljetuskustannukset ovat selvästi monin verroin kalliimpia, kuin ennen koronavirusta, tämä näkyy myös maahan tuotavan ravinnon hinnoissa.
Suomesta loppui vessapaperi viime keväänä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Tämä on sodankäyntiä. Leviää todennäköisesti ympäri maailmaa jossain vaiheessa.
Se on ilmastonmuutoksen syytä, Kiinassa hieman noita saasteita riittää...
Kiinalaiset ei luovu pennistäkään muuten kuin pakon edessä. Varsinkaan jonkun ilmaston hyväksi! Siinä mielessä ihan hyvä, että saavat kokea itse konkreettisia haittoja törkeästä saastuttamisestaan. Jospa nekin jättäisivät muutaman hiilivoimalan rakentamatta nälänhädän takia.
Huvittavaa lukea näitä viestejä ruskistuvassa lännessä :P
Mitenkähän käy Pohjois-Korean, joka on jo ennestään nälänhädässä mutta kitkuttelee vielä jotenkin Kiinan ruoka-avun turvin. Kimien maatalous-, sen enempää kuin muutkaan, Juche-kokeilut eivät oikein onnistuneet.
Joko nälänhätä iskenyt? Huvittavia nämä jenkkien aivopesemien natohaukkojen jutut. Kiina se vaan porskuttaa eikä jenkkien lakeijat voi muuta tehdä kuin keksiä olemattomia juttuja nälänhädästä, ydinvoimaloiden räjähtelystä, patojen sortumisesta, samalla kun oikeasti Amerikka on se valtio mikä on uuden sisällissodan partaalla.
Heh heh... jos lukee uutisia muualta kuin jenkkien sponssaamasta lehdistö niin maailmasta saa paremman kuvan.
Vierailija kirjoitti:
Jos leipä loppuu, niin syökööt kakkua.
Marie Antoinette ei oikeasti sanonut noin.
https://www.britannica.com/story/did-marie-antoinette-really-say-let-th…
Tämä on sodankäyntiä. Leviää todennäköisesti ympäri maailmaa jossain vaiheessa.