Aion laihduttaa, onko hyviä vinkkejä?
Katsoin tänään peiliin ja tajusin että olen lihonut sellaiseksi hyllyväksi pulleroksi. Nyt pitäisi saada laihdutettua 15-20 kg, mutta ei millään ihme dieetillä vaan elämäntapamuutoksella. Syön todella paljon karkkia, jäätelöä ja juustoja, niistä kilot tulevat. Nyt kaipaan Tsemppiä ja vinkkejä että saan tän jotenkin käyntiin ja kilot karisemaan.
En siis kaipaa mitään typeriä "syö vähemmän, liiku enemmän" -kommentteja, vaan ihan konkreettisia vinkkejä mitä ruokia ootte tehneet vaikka välipaloiksi tai makeanhimoon, miten korvata juustot ja voi leivän päällä jne. Miten jumppaatte kotona, millä ylläpidätte motivaatiota jne.
Kommentit (28)
No suosittelen erittäin erittäin vahvasti, että muutat yhden asian (tai pari) kerrallaan ja otat seuraavan homman työstöön, kun edellisestä on tullut tapa ja ei vaadi mitään suurta ponnistelua enää.
Laihdutuskuurit epäonnistuu juuri siksi, että ihmiset koittaa muuttaa kaiken kerralla kertarykäisyllä ja rajoitetaan liikaa.
Jos kiellät itseltäsi karkin ja jäätelön kokonaan, todennäköisesti sorrut niihin ennen pitkää. Kielto tekee niistä entistä houkuttelevan.
Jos sinulla on suunniteltu herkkupäivä, niin herkästi silloin tulee syötyä ihan sikana sitä karkkia, koska alitajuntasesti tiedät, että no nyt sitä saa, luoja tietää millon seuraavan kerran - joten syöt liikaa.
Syö ruokaa, josta pidät, lisää kasviksia itse ruokaan ja siihen kylkeen, älä pelkää "epäterveellisiä" ruokia. Itse saan syötyä paljon kasviksia ja kvinoaa ruokaisan salaattini kanss, kun lisään siihen kylkeen 20-40 gr fetaa tai vastaavaa. Rasva lisää kylläisyyttä ja tyydyttää henkisesti paremmin, kuin liian kevyt ruoka, sama toki pätee täysjyväviljaan.
Muista välipaloillakin rasva, proteiini ja kuitu - pitää parhaiten nälkää.
No syöt vaan vähemmän ja lasket kalorit. Ei siihen laihdutukseen ole mitään poppaskonsteja. Se on ihan vaan matikkaa.
Unohda ajatus siitä, että rasva on pahasta. Sokeri on se, mikä lihottaa eniten.
Pidä selkeät ruokailuajat. Aikuisen ei tarvitse syödä koko ajan eikä edes 5 kertaa päivässä.
Älä juo kaloreita, vaan suosi vettä ja muita kalorittomia juomia.
Pientä nälän tunnetta kannattaa oppia sietämään. Siihen ei kuole.
Hanki muuta tekemistä tunnesyömisen tai tylsyyssyömisen tilalle. Herkuttelu ei paranna oloasi tai poista ongelmiasi.
Vierailija kirjoitti:
No syöt vaan vähemmän ja lasket kalorit. Ei siihen laihdutukseen ole mitään poppaskonsteja. Se on ihan vaan matikkaa.
Siitä huolimatta suurin osa kuureista epäonnistuu. Siksi niitä vinkkejä aina jaetaan ja kysytään.
Älä laihduta, lihot vaan, niin mulle kävi, kun keksin ruveta normaalipainoisena laihduttamaan.
Ajattelin että nyt lähtee ja aloitan kunnollisten rinta(isot)liivien hankinnalla. Haussa oli shock absorber ultimaten run. Niin niissä koot loppuu johonkin 85E.
Liiveihin on kyllä jatkopaloja mutta ei juoksuliiviin. Tarvitsin 95c. Painijaselkämalleissa etumus vetää takaosan painamaan niskaa. Isojen tyttöjen Zizzi mallistossa on liian isoja. Siis tosi isoille on monenlaista. Mutta 85-kiloiselle ei mitään. Liivejä on tietysti markkinoilla, mutta oikeasti tukevia ei.
Tärkeimmät neuvot laihdutukseen on:
1. Syö ja juo tarpeeksi. Normaalisti noin 5-6 kertaa päivässä. Tyyliin aamupala - aamupalan välipala - lounas - lounaan välipala - päivällinen ja iltapala.
Aterioita voi yhdistää tyyliin aamupala - aamupalan välipala + lounas - lounaan välipala + päivällinen ja iltapala.
Löydät omaan päivään sopivan rytmin kokeilemalla. Ja muista siis syödä myös reiluja annoksia, muuten loppuu energia ja keho menee säästöliekille etkä laihdu.
2. Nuku vähintään 7 tuntia. Toki aina ei ole mahdollista, mutta pyri siihen, että tarvitset tuon verran unta.
3. Liiku säännöllisesti. Tähän on toki vaikea neuvoa juuri se sinulle sopiva liikuntamuoto. Kokeilemalla selviää, mutta muista palautuminen. Eli ei joka päivä hölkkälenkkiä, ainakaan alkuun, koska et tule jaksamaan sitä kovin pitkään. Esimerkiksi alkuun voisi toimia ma - hölkkää, ti+ke - kävelyä, pe - hölkkää ja la+su - kävelyä. Sit pikkuhiljaa nostaa hölkkää juoksuksi, kävelyä ripeämmäksi ja muutaman kuukauden jälkeen, kun painoa on saatu alas niin voi ottaa yhden lisä hölkkä/juoksupäivän.
4. Pyri vähentämään stressiä. Vaikea toteuttaa käytännössä, mutta kun tietoisesti menee sitä kohti, niin se myös toteutuu todennäköisemmin.
Mitä jos vaan vähentäisit niitä ongelmaruokia, mutta et tekisi mitään radikaaleja muutoksia. Voit niitäkin syödä, mutta vähemmän.
Mikä sopii minulle ei välttämättä toimi sinulla. Vähensin herkkuja ja lisäsin kasviksia ja vihanneksia. Viikolla pidän ruokapäiväkirjaa ja lasken kalorit. Viikonloppuna otan rennommin mutta en mässytä mitään övereitä kuitenkaan. Yritän ressata vähemmän ja nukkua enemmän. Laihdun hitaasti mutta varmasti.
Vierailija kirjoitti:
Syön todella paljon karkkia, jäätelöä ja juustoja, niistä kilot tulevat.
Olipa hölmö aloitus, kun kerrot mistä kilot tulevat ja tarvitset kuitenkin vinkkejä laihduttamiseen.
Tässä rautalangasta: lopeta toi karkkien ja jäätelön syöminen.
Pienennä annoskokoa. Nainen ei tarvitse rekkmiehen annoksia syödä. Mahalaukku kasvaa kasvamistaan mitä isompia annoksia syöt.
Ihan ekana korjaat ruokavalion sellaiseksi, että et tarvitse (etkä halua) välipaloja etkä naposteluja.
Pätkäpaasto ja sokerit veks, siinä se,muuta et tarte
Tee hyvin pieniä muutoksia parempaan, ne toimii takuuvarmasti. Missään nimessä ei kannata ostaa mitään julkkisten myymiä superdieettejä, niillä moni on jojoillut terveyttään huonommaksi.
Laihduttaminen ei käsittääkseni ole useinkaan vaikeinta vaan se, miten tai kuinka onnistuu pitämään ja säilyttämään "optimipainonsa" sen jälkeen kun on mahdollisesti ensin laihduttanut.
Tämän vuoksi itse suositteleisin etenemään mieluummin hitaasti ja rauhallisesti kuin ajatuksella, että jollain keinolla voisi laihtua hyvin nopeastisi, jonka jälkeen voisi jatkaa eloaan "normaalisti" ja palata entisiin tapoihinsa.
Yliopisto-opiskelija
Kiva kun aiot. Aikomukseksi valitettavasti jää.
Välipaloja ei tarvita eikä minulla makeanhimoa ole koskaan.
Jokaisen on löydettävä juuri itselleen sopivat keinot tehdä elämäntaparemontti.
Itse noudatan lautasmallia.
Elämäntapojen mutos tehdään kaupassa, en siis osta kotiin lihottavia ja epäterveellisiä ruokia ja välipaloja. Vehnäleivän tilalle ruisleipää, maustetun jukurtin tilalle maustamatonta jne.