Kestävät juomalasit?
Olen kyllästynyt iittalan laseihin, joiden reunat lohkeavat usein astianpesukoneessa. Pesen lasit oikein. Huolehdin, että niiden reunat eivät kosketa pesussa toisiaan ja annan niiden jäähtyä ja kuivua, ennen koneen tyhjentämistä. Eivät vain kestä!
Kommentit (10)
Mitkä lasit sulla on? Mulla ainakin Aino Aalto -lasit on kestäneet ihan uudenveroisina monta vuotta. Ne ohuet Kartiot varmaan onkin heikompaa tekoa.
Meillä on ollut Kartiota ja Aino Aaltoa. Hankin Aino Aaltoa, kun Kartiot eivät kestäneet. Nekään eivät kestäneet, joten vaihdan valmistajaa.
ap
Meillä sama vika, on jo toinen setti Kartioita käytössä ja lohkeilevat ja menivät kuluneen näköiseksi aika nopeasti, oliskohan nyt pari vuotta kun uusittiin kaikki lasit. Naapuri valitti samaa omista Aalto-laseistaan ja olikin jo ostanut Ikeasta muutaman lasin kokeeksi, kestävätkö paremmin. Me just mietittiin miehen kanssa, että käytetään näitä vielä sen aikaa, kun jotenkin kestävät ja sitten hankitaan uudet. Uudet lasit meillä ei todellakaan ole enää koskaan Iittalaa. Kuten ei astiatkaan enää jatkossa ole Teemaa. Laatu laskenut kuin lehmän häntä!
Meillä on kestäneet hyvin Iittalan kaikki lasit, mutta paksummat kestää tietysti paremmin kuin Kartion tyyppiset. Halpakaupan lasit, jotka ovat peräisin opiskeluajoiltani, ovat naarmuttomat ja kaikki edelleen ehjinä.
Ikea. Niiden lasit ja posliiniastiat on olleet yllättävän kestäviä.
Meillä juuri Ikean lasit räsähtelevät rikki koko ajan. Pari vuotta sitten Hesarin testissä Casa Stockmann-lasit kesti hyvin.
Meillä Aino Aalto kestänyt yllättävan hyvin, mutta ovatkin siis vanhempia jo. Eivätkä ole edes naarmuuntuneet
koneessa.
[quote author="Vierailija" time="12.01.2015 klo 10:45"]
Meillä Aino Aalto kestänyt yllättävan hyvin, mutta ovatkin siis vanhempia jo. Eivätkä ole edes naarmuuntuneet
koneessa.
[/quote]
Meilläkin Aino Aallot olleet noin 10 vuotta päivittäisessä käytössä, edelleen ehjiä ja siistejä. Samoin Teema-astiat.
[quote author="Vierailija" time="12.01.2015 klo 10:13"]
Olen kyllästynyt iittalan laseihin, joiden reunat lohkeavat usein astianpesukoneessa. Pesen lasit oikein. Huolehdin, että niiden reunat eivät kosketa pesussa toisiaan ja annan niiden jäähtyä ja kuivua, ennen koneen tyhjentämistä. Eivät vain kestä!
[/quote]
Kyllä ne on joko väärin koneessa (liian ahtaasti) tai väärin säilytettu (pinottuina) jos reunat lohkeilee. Meillä on iittalan aino aalto lasit arkikäytössä eikä taida olla yhtään reunavikaista 12 lasin sarjassa. On ollu jotain vuotta käytössä. Aikasemmin oli kartioita ja niitä säilytettiin tilan puutteen vuoksi pinottuina ja silloin niistä lohkeili reunoja.
Vanhat Iittalan lasit kestävät tosi hyvin mutta uudeta tosiaan lohkeilevat. Jonkin valmistuksessa/lasin materiaalissa on muuttunut.
Ikean lasit kestää hyvin eikä maksa paljon. Arkikäyttöön hankin Ikeasta vaikka on meillä Iittalaakin käytössä paljon.