Miksi taas postimaksut nousee :'(
Kommentit (20)
Tämä on suomalaisen yrittäjän ja liikeyrityksen tapa: kun tavara ei mene kaupaksi, niin nostetaan hintoja. Harkitsen jo joulukorttien lähettämisestä luopumista.
Posti käytti pari miljoonaa euroa siihen, että Itella muutettiin takaisin Postiksi. Vaikka sanottiin, ettei muutos näy hinnoissa, on hirmuisen helppoa vaan vahingossa nostaa samalla kuluttajien hintoja perustelemalla se vaikealla taloustilanteella tai jollain muulla vastaavalla.
Miksi ruoka maksaa? Miksi kaikki hinnat aina nousee? Miksi kela vetää tukia pois?
10 snt korotus kerran vuodessa on aika suuri. En itsekään enää lähetä kortteja, kun postimaksu alkaa olla suurempi kuin kortin hinta.
Argh mitä hittoo oikeesti. Kakkosluokan merkki maksaa jo euron. :o
Vois taas viestintävirasto heittää sen uhkasakon Postille, niin kuin silloin muutama vuosi sitten kun postin hinnat oli pilvissä (muka) bensanhinnan nousun takia, saivat sillä postin tiputtamaan hintojaan jonkun verran.
Posti on kyllä perustellut asian ja se ainakin radiouutisssa tuotiin esille.
Yksikertaisesti siksi, että postinpalveluja käytetään niin vähän. Sama tulee yleistymään muissakin palveluissa. Kuluttakaa niin hinnanousut pysyy kurissa.
Itellasekoilun hinta näkyy kuluttajilla.
Itse ainakin olen vähentänyt kirjeiden ja korttien lähettelyä nimenomaan kallistuneiden postimaksujen vuoksi. Jos hinnat jatkuvasti nousevat, lähettely vähenee entisestään.
[quote author="Vierailija" time="09.01.2015 klo 10:40"]
Postille pitää saada kilpailija.
[/quote]
Postilla on jo kilpailija, Matkahuolto. Tosin se ei voi kilpailla kaikessa postin kanssa.
Viekää postikortit perille itse, jos on kohtuumatka, sillä säästää pitkän sentin.
Aivan älytöntä. Kuka enää haluaa myydä mitään pienempää nettikirppiksillä?
Harrastatteko te kirjeenvaihtoa, vai mitä postia lähettelette, kun postimaksujen nousu haittaa niin hirveästi?
Ajatelkaa, kakkosluokan merkin hinta on noussut 32 prosenttia, kun vertaa vuoden 2013 hintoja tämän vuoden hintoihin. Ykkösluokan merkin hinnannousu vastaavana aikana on ollut 29,5 prosenttia.
Jos taas verrataan sitä edelliseen hinnanousuun syksyllä 2012, on kakkosluokan merkin hinta noussut kahdessa ja puolessa vuodessa 67 prosenttia ja ykkösluokan merkin hinta noussut 47 prosenttia.
Miten tämä voi olla hyväksyttävää?
[quote author="Vierailija" time="09.01.2015 klo 11:17"]
Harrastatteko te kirjeenvaihtoa, vai mitä postia lähettelette, kun postimaksujen nousu haittaa niin hirveästi?
[/quote]
Av-mammat harrastaa nettikirppiksiä.
Ja myös tilailee ulkomailta. Kun ulkomaille ei ole ilmaista palautusta ja maksu on kova, se kirpaisee.
[quote author="Vierailija" time="09.01.2015 klo 11:17"]
Harrastatteko te kirjeenvaihtoa, vai mitä postia lähettelette, kun postimaksujen nousu haittaa niin hirveästi?
[/quote]
Niin, miksi ihmeessä kuluttajan pitäisi vastustaa absurdia hinnannousua? Annetaan vaan kaiken nousta, mitä väliä sillä on. Vaikka kyse onkin senteistä, on prosentuaalisesti muutos VALTAVA.
Esim. Huuto.net-myyjät ja käsityöntekijät lähettävät kymmeniä tai satoja lähetyksiä viikottain. Esimerkiksi itse myyn noin 2000 eurolla vuodessa kaikenlaista tavaraa Huuto.netissä.
Viestintäviraston uhkasakon jälkeen hinnat laskivat, mutta onko niitä nostettu jo kahdesti sen jälkeen? Koskaan ei ole ollut näin pöyristyttävää hinnastoa. Maksikirjeen poisto päällimmäisenä.
Varsin ikävää opetella puolivuosittain uusia hintoja, myös Postin työntekijöille. Toivoisin helppoa hinnoittelua eli luokat pois ja edulliset tasahinnat henkilöasiakkaille. Pakettiautomaatissa voisi hyvin olla vielä kapeampia luukkuja tai pienimmän luukun hinnaksi maksikirjeen alimman hinta eli noin 4 euroa! Eikö olekin loistava idea! Pienten kevyiden tuotteiden nettihuutokauppamyyntikin olisi edelleen järkevää.
Niin miksi maksikirje poistuu. Pitääkö kirjettä suuremmat laittaa aina 7,9e pakettina?