Millä perusteella taloyhtiö voi kieltää ns kissaverkon virittämisen parvekkeelleni?
Kommentit (22)
"Parveke on osa osakehuoneistoa ja huoneiston haltijalla on oikeus käyttää ja kalustaa sitä haluamallaan tavalla. Ihan kaikki ei silti ole sallittua.
Parvekkeella saa tehdä muutostöitä. Muutostyöoikeus on kuitenkin rajoitetumpaa kuin huoneiston sisäpuolella. Yhtiö voi kieltää esimerkiksi työt, jotka voivat vahingoittaa rakenteita tai lattian vedeneristystä. Muutostyöt eivät saa myöskään aiheuttaa esteettistä haittaa rakennuksen julkisivulle. Näin ollen asukkaalla ei ole automaattista oikeutta asentaa isoja lautasantenneja, markiiseja tai vastaavia. Jos osakkaan tekemät muutostyöt, parvekekalusteet tai vaikkapa viherkasvit vaikuttavat merkittävästi rakennuksen julkisivuun, niille tarvitaan taloyhtiön lupa."
https://www.kak-laki.fi/toukokuun-lakikysymys-mita-parvekkeella-saa-teh…
Eikä ole pelkästään taloyhtiön keksimiä nämä julkisivurajoitukset. Kaupungillakin on omat kaavansa ja määräyksensä, miltä saa alueella näyttää.
Talon ulkoseiniä hallinnoi taloyhtiö. Jos omistat talossa asunto-osakkeen, sinun hallintaasi kuuluvat vai seinien sisäpuoliset osat.
Tuleeko siihen jotkut kiinnitykset? Olen lukenut joskus jostain, että periaatteessa parvekkeelle ei saa ilman taloyhtiön lupaa porata edes ruuvia.
Hanki parvekelasit tai vaihda asuntoon jossa sellaiset on.
Jos ei lupaa heltiä, kannattaa viettää parvekeulkoiluaika kisujen kanssa parvekkeella. Rentouttaahan se itseäkin.
Me laitettiin verkko eikä kyselty keneltäkään lupia. Pari ruuvia porattiin ja sitten on niitä lattian ja katon välille kinkattavia tankoja.
Ei sun niiden pudota tarvitse antaa, mutta kissaverkkoakaan et saa asentaa. Mikähän olisi ratkaisu? Kyllä sä sen keksit kun oikein molempia aivosolujasi käytät.
Vierailija kirjoitti:
Tarkoitat varmaan pudota.
Tämä. Vain nestemäiset olomuodot tippuvat, muodostaen tippoja.
Kissat putoavat.
Paino laskee, ei putoa
,,,,,,ahh, niin vaikeata!
Miksi et laita parvekelaseja? Niistä olisi enemmän hyötyä ja iloa itsellesikin.
Vierailija kirjoitti:
Rumentaa talon ulkonäköä.
Söpöt kissat parvekkeella parantavat talon ulkonäköä! Ohikulkijana tykkään aina katsella parveekkeella ja ikkunassa näkyviä kissoja.
Hommaa joku isompi häkkisysteemi tai viritä este siten että se ei ole ihan kiinni parvekkeessa.
Vierailija kirjoitti:
Pilaa varmaan heidän mielestään ulkonäön. Monella taloyhtiöllä on sääntöjä parvekkeisiin liittyen mm että sen laidan yli ei saa näkyä yhtään mitään.
Kiva kun parvekkeella joutuu konttaamaan
Koska sä et omista sitä parveketta, omistat vain sen hallintaan oikeuttavat osakkeet, mikäli olet osakas. Taloyhtiö päättää säännöistä.
Onko kissojen elämä aitoa vangittuna kerrostaloasuntoon ja parvekkeelle!
Muuta maalle ja anna kissojen nauttia vapaudesta, hiirten metsästyksestä ja niiden luontaisesta tarpeesta kiipeillä, hiipiä ja juosta vapaana.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Tarkoitat varmaan pudota.
Tämä. Vain nestemäiset olomuodot tippuvat, muodostaen tippoja.
Kissat putoavat.
Paino laskee, ei putoa
,,,,,,ahh, niin vaikeata!
Ei, tippua on aivan hyvä sana jota voi käyttää. Minulta tippui avaimet kädestä. Mies tippui tikapuita.
Pilaa varmaan heidän mielestään ulkonäön. Monella taloyhtiöllä on sääntöjä parvekkeisiin liittyen mm että sen laidan yli ei saa näkyä yhtään mitään.