Eikö teidän mielestänne ole outoa se että on joku avaruus jossa maapallo vain on ilmassa ja pyörii ympäri ja ympäri?
Minusta on jotenkin outoa. Mitä tämä kaikki oikein on?
Kommentit (36)
On tosi outoa. Paljon selkeämpi olisi, jos planeetat auringot olisivat vaikka jollain tasolla. Kuin biljardipallot pöydällä, vaikka. Sen voisi ihminen ymmärtää.
Ap on varmasti ensimmäinen ihminen kautta aikojen, joka on tuota ihmetellyt.
joo ja mikä se avaruus on? Ja mitä aika on joka on avaruutta myös
Ei ihmiset ajattele tuollaisia vaan turruttavat päänsä viinalla. Valtaosaa ahdistaa moiset pohdinnat.
Nyt PS Laura H. netti kiinni ja telkkari auki. Pikkukakkonen on juuri lähtenyt pikauusintana käyntiin...
Alusta saakka ihmiset ovat ihmetelleet kaikkea näkemäänsä, miettineet miten kaikkea voi olla olemassa. Kukaan ei ole osannut selittää sitä, miksi voi olla niin monimutkaisia olioita ja niin paljon erilaisia olioita, kukaan ei ole osannut selittää miksi on kuu ja miksi ovat tähdet. Toki kaikkea on yritetty selittää, mutta ei siinä olla koskaan pitkälle päästy, aina on runsaasti asioita joihin ei löydy selitystä.
Eikös ilmakehä ole osa maapalloa joka pyörii tyhjässä?
Minä taas ihmettelen mustia aukkoja...
Siis tuolla loputtomassa?! avaruudessa on jotain helevetin käsittämättömän isoja aukkoja jotka imee kaiken valon ja kaiken sisäänsä, what?? Ja mihin se sitten menee se valo ja kaikki roina mitä sen imuun joutuu? Mikä ja missä on mustan aukon pohja??
Avaruuden rinnalla mahdollisen ns Jumalan olemassaolo tuntuu tosi pieneltä ajatukselta. Mutta kun katsoo ja yrittää ymmärtää maaailmankaikkeutta se Jumala tuntuukin enemmän todennäköiseltä.
Vielä erikoisempaa on se, että Maa kiertää jatkuvasti Aurinkoa 107 200 kilometrin tuntinopeudella.
Vierailija kirjoitti:
Ei ihmiset ajattele tuollaisia vaan turruttavat päänsä viinalla. Valtaosaa ahdistaa moiset pohdinnat.
Sen jälkeenhän sitä viinaa vasta tarvitaankin, kun näitä alkaa miettimään. Mihin avaruus päättyy?
Vierailija kirjoitti:
Eikös ilmakehä ole osa maapalloa joka pyörii tyhjässä?
Ei ole olemassa tyhjyyttä. Joka paikassa on ainetta, vaikka meidän silmillä sitä ei näkyisikään. Kaikki onkin itse asiassa yhtä suurta mössöä, jossa liikumme.
No, kyllähän tiede osaa selittää jo hyvin paljon näistä tällaisistakin asioista. Esko Valtaojan Kotona maailmankaikkeudessa -kirja esim. hyvä tieto-opas tähän aiheeseen.
Vielä kummallisempaa, jos maapallo olisi litteä. En osaa hahmottaa sitä.
avaruus siis tarkoittaa niitä välejä maan ja kuun ja marsin välillä. Mutta toisaalta se tarkoittaa jotain isoa.
Vierailija kirjoitti:
Vielä kummallisempaa, jos maapallo olisi litteä. En osaa hahmottaa sitä.
pallo ei toki voi olla litteä. Mutta varmasti voit hahmottaa litteä maa teoria toimii aika hyvin normaalissa elämässä.
Lumoava ajatus. Matkustamme Linnunradalla äärettömyydessä. Kaikki on musiikkia, koska kaikki värähtelee.
Tämä on ihmeellistä. Tulee mieleen Bachin viimeinen teos, Die Kunst der Fuge. Se ei ole enää tästä maailmasta, vaan jostain hyvin kaukaa äärettömyydestä.
Palstamamman takamus ja maapallo ovat hyviä esimerkkiä litteistä kappaleista.
Hyvä, että maapallo pyörii ilmassa, koska jos ei pyörisi meillä voisi olla hengenahdistusta.