piilovittuilu
Mitenkä tähän piilovittuiluun pitäisi suhtautua?
Aika moni ystäväni ja perheen jäsen harjoittaa tätä.
Kommentit (14)
No siten, etteivät ole kovin hyvin siinä onnistuneet jos sen huomaat
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 16:07"]Piilovittuile takaisin
[/quote]
No mitä siitäkin sitten tulee jos vittuilee takaisin.
Enemmän välttelen tommoisia ihmisiä
ap.
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 16:08"]No siten, etteivät ole kovin hyvin siinä onnistuneet jos sen huomaat
[/quote]
Kyllä yleensä huomaan jos piilovittuillaan.
Tosi ärsyttävä piirre. Sisällä alkaa kiehua joka kerta kun sitä kohtaa.
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 16:05"]
Mitenkä tähän piilovittuiluun pitäisi suhtautua? Aika moni ystäväni ja perheen jäsen harjoittaa tätä.
[/quote]Todennäköisesti kuvittelet vaan.
Valitettavasti harrastan itsekin kiukkuisena, mies sanoo lähes kaikki negat piilovittuillen. Siinä yksi syy, miksi avioliittomme on lopullisesti kuralla.
Samanlaisia kokemuksia täälläkin. Mikä saa ihmiset tekemään sitä, saakohan ne siitä jotain tyydytystä?
Aika yleistä. Monilla lähes kaikki mitä suusta tulee, on joko piilovittuilua tai oman erinomaisuuden/varakkuuden mainostamista. Onneksi ei ole pakko olla moisten kanssa tekemisissä kuin äärimmäisen harvoin ja silloinkin lyhimmän mahdollisen ajan verran.
Itse päätin, että mnulla on varaa olla vittuilematta ja provosoimatta kenellekään tästä etenpäin. Aggressiivisuudella saavutetut voitot ovat lyhytaikaisia, nousee vain omakin verenpaine.
Enkä ärsyynny muiden vittuilustakaan. Se on heikompi, joka sellaista yrittää. Aggressioon voi vastata myös suoraan kohteliaalla kommentilla. Mieluummin väistäen tilanteen. Opettelen asettumaan tilanteen ulkopuolelle.
Parhaiten taistelun voittaa kun ei lähde siihen edes mukaan.
Koetan tuollaista, saa nähdä, toimiiko ja kuinka kauan. Stressiä mahdollisimman vähän ihmissuhteista. Ei väistelyä, pelailua eikä muiden elämän hankaloittamista.
Jos siis koettaisin tulla paremmaksi ihmiseksi.
[quote author="Vierailija" time="25.12.2014 klo 16:13"]
Tosi ärsyttävä piirre. Sisällä alkaa kiehua joka kerta kun sitä kohtaa.
[/quote]
Huolestuttavaa. Pelkäänpä, että sinulla on vaikeuksia hallita tunteitasi. Impulssikontrollihäiriö on osoitus epävakaasta persoonallisuudesta, mutta onneksi sinä voit löytää siihen helpotusta. Älä masennu sairautesi takia, elämä jatkuu. Jaxuhali.
http://www.kaypahoito.fi/web/kh/potilaalle/suositus?id=khp00074
Jotkut ihmiset eivät uskalla sanoa suoraan mitä ajattelevat. Ennen tuommoista kutsuttiin ilkeilyksi. Siinäkin lajissa on kuulemma mestareita. Toivottavasti sinä löydät parempaa seuraa. Jätä ne ilkeilemään keskenään.
Ihmiset piilovittuilee niin monien eri syiden takia. Jos kyseessä ystävä, niin kai teillä nyt on myös avointa keskustelua siitä, että piilovittuilua tapahtuu, tyyliin tyyppi sanoo sitten "sori" jos huomaa osuneensa arkaan paikkaan. Jos kyseessä piilovittuileva "ystävä" niin sitten vaan hankkii muita ystäviä.
Perheen kohdalla vaikeampaa, vanheneva vanhempi piilovittuilee usein koska jos on katkera omasta elämästään, mutta siihen on vaikeampi reagoida mitenkään niin että se vittuilu tulisi päätökseensä. Niitä on vaan pakko kestää! Sisarusten kohdalla ykeensä auttaa suora palaute tai jos sekään niin sitten minimiin tapaamiset.
vastaan piilovittuilu muuten harmillisesti ei auta useinkaan sellaisissa ihmissuhteissa, joissa piilovittuilua harrastava alan mestari huomaa että hänelle piilovittuillaan takaisin... :( mutta sitten on hyvä vaihtaa tosiaan sitä seuraa...
itse en osaa piilovituilla itsele tärkeille ihmisille
Piilovittuile takaisin