Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Facebook ja lahjat

Vierailija
25.12.2014 |

Vietettiin sukujoulua meillä. Oli sovittu, että max 3 lahjaa/lapsi, aikuisille ei mitään. Luulin, että meillä oli kiva ilta yhdessä, mutta aamulla katsoin facebookiin ja yllätyin: siellä oli kuvia veljen perheestä ja lapsista lahjavuoren keskellä ja tekstinä suunnilleen että "raskaasta reissujoulusta kotiuduttiin omaan pesään, ihana nähdä lasten nauttivan lahjoistaan, joita koko illan joutuivat odottamaan" ja lisäksi kuva kälyn saamasta sormuksesta, jota ei meillä illalla esitelty. Sen sijaan serkkukuvia tms. ei ollut lainkaan, vain sitä oman joulun hehkutusta.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
25.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No voi paska, tulee uusia jouluja...

Vierailija
2/7 |
25.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisihan ne tietysti voineet estää sinua näkemästä päivitystä. Minusta kuitenkin tekivät ihan oikein että lapset saivat lahjat omassa kodissaa. Meilläkin lapsi sai jo kummeilta yhteensä 5 lahjaa ja lisäksi munun ja muiden sukulaisten ja ystävien lahjat. Olisiko lapsi pitänyt jättää ilman niitä, jos teillä sai antaa vain 3 lahjaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
25.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Musta on törkeää ettei oo etukäteen voitu kertoa että toivovat erilaista joulua kuin te ja sitten jälkikäteen kehtaa nimittää raskaaksi reissujouluksi ym.

Vierailija
4/7 |
25.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se oli täysin oikein tehty. Teillä ei ilmeisestiollut varaa ja halua lahjoihin. Niihin serkusten facebook päivityksiin pitää pyytää lupa. Ethän itse laittanut niitä? Minä en halua omien lasteni kuvia FB:hen.

Vierailija
5/7 |
25.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä en nyt tajua, mikä on ongelma. Loukkaannutko siitä, että veljesi lapset saivatkin enemmän kuin kolme lahjaa? Eikö kälykään olisi saanut saada joululahjaa kun sinä et saanut?

Vierailija
6/7 |
25.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tilannetajun puutetta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
25.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on aina oltu isovanhemmilla kaikkien serkkujeni kanssa. Mutta meillä on myös aina jätetty vanhempien ostamat lahjat kotiin. Eli isovanhemmilla saatiin lahjat isovanhemmilta, mahdollisilta kummeilta ja serkuilta, eli 3-5 lahjaa per lapsi.

Ja kun päästiin kotiin, niin avattiin omat lahjat. Tämä siksi, että äitini koki turhaksi raahata lahjoja edestakaisin. Halusi myös että keskitymme lahjoihin emmekä vain avaa niitä keskittymättä.
Tämä syy sille miksi osa lahjoista avattiin vasta kotona.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kaksi