Onko normaalia, että kuusivuotias menee kylässä jääkaapille ja
se on vanhemmista hauskaa? Tai että lapsi menee kylässä perheen makuuhuoneeseen ja sänkyyn peiton alle? Ja äitiä naurattaa, kun tyttö on niin spontaani. Tai sama kuusivuotias kysyy kaverin äidiltä: miksi olet noin lihava? Ja sekin on vanhemmista tosi hauskaa, kun lapsethan nyt möläyttelevät vaikka mitä. Lisäksi tyttö karkailee kauppakeskuksissa, parkkipaikoilla jne ja menee juttelemaan aivan ventovieraiden kanssa. Puhetta ei usko yhtään. Ja äitiä naurattaa.
Ymmärtäisin esim. kolmivuotiaalta vielä tuollaisen käytöksen, mutta eikö noin isolla pitäisi olla jo tapoja? Perheessä on myös 11-vuotias, joka on aivan toista maata. Vanhemmat eivät näe pienemmässä tytössä mitään kummallista.
Ylireagoinko? Olen kolmen lapsen äiti itsekin, poikien tosin, enkä ole koskaan törmännyt vastaavaan.
Kommentit (9)
Tää nuorimmainen taitaa olla vanhempien lellikki.
Minusta kuulostaa ADHD:ltä tai vastaavalta. Ei kyylä normaalin kuuloista tuonikäiseltä.
No voisitko sanoa sille naureskelijalle hienovaraisesti asiasta.
Meillä kuuluu tuttavapiiriin juuri tuollainen lapsi ja minä katson että on huonosti kasvatettu. Ja tässäkin tapauksessa äidin mielestä lapsen käytös on suloista ja hauskaa ja lapsi on niin herkkä ettei oikein mistään asiasta voi kieltää. Menee omin luvin jääkaapille, kaivelee tyttäreni vaatekaappia, haluaa viedä meiltä leluja kotiinsa, on ikäisekseen (6v.) todella kova arvostelemaan muita ja tuo omat mielipiteensä rumalla tavalla esille, esim. ruokapöydässä yäk ja hyi ovat jatkuvassa käytössä.
Omien lasten kanssa olen nyt joutunut puhumaan siitä ettei "Tiinan" käytös ole sopivaa ja katsoinkin parhaaksi pitää pientä taukoa kyläilyssä.
No jos äiti vaan naureskelee, niin sehän tarkoittaa, että näitä asioita ja käytöstapoja ei ole lapselle opetettu. Minusta 6-vuotiaan pitäisi nuo asiat jo hallita ja jos ei hallitse, vanhemman tulisi opastaa, neuvoa ja kieltää eikä vaan naureskella. Eli vanhempien syytä tuo on, ei lapsen. Ikävä vaan, että lapsi siitä käytöstapojen puutteesta tulee myöhemmin kärsimään.
Kohta teitä tullaan syyttämään LAPSIVIHASTA!
Vanhemmuus hukassa, taas kerran.
Äitiä naurattaa nyt mutta tällaiset lapset ovat vaarassa syrjäytyä. Poikani luokalla (8v) oli tällainen "spontaani" poika joka riisui itsensä yhtäkkiä nakuksi kun tuli niin kuuma. Kaikki alkoivat nauramaan hänelle josta spontaanin pojan äiti aloitti väittämän että hänen pokaansa kiusataan. Kierre paheni ja poika joutui vaihtamaan koulua ja taas uudestaan kiusattiin ja niin edelleen.
Kertokaa nyt rakkaat vanhemmat lapsillenne mikä on sopivaa ja mikä ei niin heillä tulee elämästä todella paljon helpompaa.
[quote author="Vierailija" time="16.12.2014 klo 16:21"]
No voisitko sanoa sille naureskelijalle hienovaraisesti asiasta.
[/quote]
En. Hänen mielestään tyttö on tomera ja reipas, kuten hän itsekin lapsena ja tulee pärjäämään elämässä kun ei jää jalkoihin.
ap
Huonosti kasvatetulle se on normaalia.