Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pakkoruotsin kannattajan ja vastustajan yksi oleellinen ero

Vierailija
15.12.2014 |

Pakkoruotsin vastustaja ei ole puuttumassa muiden asioihin eikä ole ottamassa keneltäkään mitään pois. Hän haluaisi vain omille lapsilleen valinnanmahdollisuuden, mutta naapurin lapset saisivat edelleen opiskella ruotsia ihan vapaasti.

Pakkoruotsin kannattaja puolestaan on itsekäs paska, joka haluaa päättää asiat muiden puolesta. Ei riitä, että omat lapset saavat lukea ruotsia, vaan lisäksi pitää pakottaa naapurinkin lapset lukemaan pakkoruotsia.

Kumpi ihmistyyppi on teidän mielestä henkisesti tasapainoisempi?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
15.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

YLE:n pakkoruotsi-illassa mielenterveyongelmista kärsinyt P. Storgård antoi hyvän kuvan tyypillisestä pakkoruotsin kannattajasta. Hän vain huusi hysteerisenä muiden päälle. Pakkoruotsin vastustajat puolestaan esittivät näkemyksensä asiallisesti ja rauhallisesti.

Vierailija
2/5 |
15.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sä olet vielä isompi paska, joka arvostelee ihmisiä täällä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
15.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="15.12.2014 klo 22:25"]

Sä olet vielä isompi paska, joka arvostelee ihmisiä täällä!

[/quote]

Totuus kirpaisee.

Vierailija
4/5 |
15.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="15.12.2014 klo 22:23"]YLE:n pakkoruotsi-illassa mielenterveyongelmista kärsinyt P. Storgård antoi hyvän kuvan tyypillisestä pakkoruotsin kannattajasta. Hän vain huusi hysteerisenä muiden päälle. Pakkoruotsin vastustajat puolestaan esittivät näkemyksensä asiallisesti ja rauhallisesti.
[/quote]

Milloin tämä ilta on ollut, ihan vastako?

Vierailija
5/5 |
15.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="15.12.2014 klo 22:28"]

[quote author="Vierailija" time="15.12.2014 klo 22:23"]YLE:n pakkoruotsi-illassa mielenterveyongelmista kärsinyt P. Storgård antoi hyvän kuvan tyypillisestä pakkoruotsin kannattajasta. Hän vain huusi hysteerisenä muiden päälle. Pakkoruotsin vastustajat puolestaan esittivät näkemyksensä asiallisesti ja rauhallisesti. [/quote] Milloin tämä ilta on ollut, ihan vastako?

[/quote]

 

Vuonna 2010. Ei YLE enää uskalla järjestää vastaavaa, koska ohjelma toi niin hyvin esille pakkoruotsin puolustajien  tyhjäpäisyyden. Vastustajilla oli hyvin perustellut näkemykset pakkoruotsin poistolle, mutta pakkoruotsin kannattajien argumentit olivat tasoa "onhan pakkomatematiikkakin".

http://yle.fi/uutiset/itarajan_venaja_kuumensi_pakkoruotsi-illan/5679602