Puhumattomat miehet kaikki maalaisia duunareita 40+?
Vai onko joku suhteessa akateemiseen ja kaupunkilaiseen alle 35-vuotiaaseen, jolle suhteeseen liittyvistä asioista puhuminen on vaikeaa tai mahdotonta? Minusta tuntuu, että tämä myytti suomalaisista miehistä, jotka eivät "puhu eivätkä pussaa" on totta korkeintaan maalaisten duunareiden kohdalla. Nuoret kaupunkilaiset ja koulutetut ovat keskimäärin hyviä keskustelijoita.
Kommentit (7)
No itse olen ollut 34-vuotiaan juristin kanssa, joka ei kyennyt kommunikoimaan suhdeasioita. Eikä kyennyt exänikään, hieman yli kolmekymppinen arkkitehti. Molemmat olivat landelta kotoisin, mutta stadissa asuneita. Eli en lähtisi yleistämään. Tietenkään en täysin osaa sanoa, koska kukaan yli nelikymppisistä deiteistäni ei ole ollut duunari. Paitsi lennonjohtaja (siis opistoasteen tutkinto), mutta hänkin puhui paljon. Mutta uskon, että ihmisestä se eniten on kiinni tapauskohtaisesti.
Siis mitä vittua?
Ei miehiä ihan oikeasti kiinnosta pääsääntöisesti paskanjauhanta "suhdeasioista". Jotkut "hipsterit" ja stubbit on varmaan oma lukunsa, mutta jos mies näyttää mieheltä eikä meikkaa/vahaa sääriään niin ei se akkamaista lässytystä harrasta. Koulutustaustasta riippumatta. Fakta.
Mistähän moinen käsitys? Itse olen asiantuntijaorganisaatiossa töissä ja kyllä siellä on ihan normaaleita miehiä. Nuoret ja vanhat. Puhutaan autoista, pilluista, taloudesta, urheilusta. Ei kukaan lässytä. Perusmiehiä. Olet katsonut liikaa jotain tv-sarjoja; ne on käsikirjoitettu naisille ja niissä miehet sanoo, mitä ja miten ohjaaja käskee :D
Minulla oli kerran pääkaupunkiseudulla asuva diplomi-insinööri, joka ei puhunut oikein mistään. Hänestä näki, jos jokin asia vaivasi, mutta kysyttäessä väitti kaiken olevan ok. Hän oli vähän taipuvainen tarpeettomaan mustasukkaisuuteen, joka tuli sitten ilmi erikoisilla tavoilla: kyseli outoja juttuja ja nosti esille asioita viikkojen päästä. Olimme molemmat alle kolmekymppisiä silloin.
Suhde on ohi jos siitä pitää ruveta mälväämään. Parempi lähteä käveleen.
...................
-duunari maalta-