Miten järkeistää ruokamenot
Eli... miten yksinasuvana opiskelijana järkeistää ruokamenot kun ongelma on että ei ole pakastinta ja syön pieniä annoksia. Esim 400g jauhelihaa menee suurin osa roskiin vaikka sitä ruokaa söisi useammalla aterialla. En taas pienempiä pakkauskokoja halua ostaa koska ne maksaa enemmän eli siinä menee vielä enemmän rahaa hukkaan. Miten te ihmiset olette tämän ongelman ratkaisseet?
Kommentit (4)
Opiskelen kotoa käsin eli en pääse koulun apajille -ap
Tee siitä 400 g:n jauhelihasta yksi ruoka ihan valmiiksi asti, esim. lihapullia ja jauhelihapihvejä tai makaronilaatikko. Valmis ruoka säilyy kylmässä jääkaapissa hyvin 3 päivää. Vaihtelua sitten lisukkeista, salaattia jne
[quote author="Vierailija" time="08.12.2014 klo 09:44"]Tee siitä 400 g:n jauhelihasta yksi ruoka ihan valmiiksi asti, esim. lihapullia ja jauhelihapihvejä tai makaronilaatikko. Valmis ruoka säilyy kylmässä jääkaapissa hyvin 3 päivää. Vaihtelua sitten lisukkeista, salaattia jne
[/quote]
Näin yleensä teen ja syö sitä sen 2-3 päivää ja välillä usealla aterialla mutta silti menee aina paljon roskiin mikä harmittaa kun ei tahtoisi hukkaan heittää. Ongelma on siis kaiken ruoan kanssa. Ei vain jauhelihan. Aikoinaan kaverin kanssa tehtiin ruoat päivittäin kaksin jotta ei menisi mitään hukkaan mutta sekään ei enää ole mahdollisuus
Opiskeluaikana söin vain koulussa ja harjoitteluissa. Kotona oli vain leipää, juustoa, leikkelettä, maitoa, kahvia ja hedelmiä.