Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

IS: Harlin valehtelee kirjassaan suhteestaan avustajaansa

Vierailija
09.10.2021 |

Valehteleeko Harlin kirjassaan ja haastatteluissaan?

Kirjahan on muutenkin aikamoisen kritiikitön itsekehujen kokoelma, mutta miksi pitää yrittää vääristellä asioita, jotka ovat olleet julkisuudessa jo yli 20 vuotta.

Kirjassaan Harlin väittää, että olivat eronneet jo Geenan kanssa kun hänellä oli yhden yön suhde assistenttinsa kanssa.

IS julkaisi tänään jutun jossa Tiffany Bownea haastateltiin ensimmäistä kertaa koko hommasta ja siinä Bowne kertoo, että hänellä ja Harlinilla oli suhde Harlinin vielä ollessa naimisissa Geena Davisin kanssa - aivan kuten jo vuonna 1998 kirjoitettiin.

Harlinin ja Bownen lapsi on syntynyt elokuussa 1997 joten hänet on laitettu alulle joulukuussa 1996. Joulukuun alussa Harlin, Davis ja Samuel L Jackson vierailivat mm. Ruotsissa ja Suomessa promoamassa uutuuselokuvaansa The Long Kiss Goodnight. Tuolta ajalta on myös kuvia jossa Bowne ja Harlin tanssivat ruotsalaisessa yökerhossa.

Vielä vuodelta 1997 löytyy netistä paljon kuvia jossa Harlin ja Davis poseeraavat onnellisina yhdessä, että eivät tosiaan olleet joulukuussa 1996 eronneet (jolloin suhde tapahtui), eivätkä olleet eronneet vielä 1996 aikana (mitä Harlin väittää), eivätkä edes 1997 alkuvuodesta ainakaan.

Bowne kertoo haastattelussa, että Harlin pyysi häntä muuttamaan muualle suojellakseen häntä ja Davisia julkisuudelta. Miksi sitä pitäisi peitellä, että saa lapsen ja Davis ja Harlin olivat jo eronneet? Eihän siinä ole mitään logiikkaa varsinkin kun Harlin sanoo aina, että hän oli aina halunnut lapsia. Luulisi, että olisi ylpeä asiasta alusta saakka.

Taisi olla niin, että kun Bowne ei tehnytkään aborttia (jonka Harlin olisi kirjan mukaan suostunut maksamaan) Harlin tiesi, että hänen liittonsa Davisin kanssa tulee päättymään koska jää ennenpitkää kiinni. Viimeinen oljenkorsi varmasti oli tuo Bownen lähettäminen Arizonaan, jotta asia ei paljastuisi kenellekään - vai miksi tämän asian kanssa piti olla niin salamyhkäinen.

Kun sitten totuus tuli ilmi Davis varmasti päätti erota Rennystä koska kukaan ihminen ei ansaitse tuollaista.

Mutta mitä Geena Davis sitten oikein odotti? Kirjassaan Harlin kertoo, että hän jätti Tarja Smuran keväällä 1993 kun tapasi Geenan ja pyysi tätä välittömästi ulos. Eli Harlin siis sopi samaan aikaan treffejä Geena Davisin kanssa kun omien sanojensa mukaan oli vasta eroamassa Smurasta.

Smura tosin on 2018 kertonut, että hän laittoi suhteen poikki koska yllätti Harlinin tekemästä jotain mikä ei mahtunut hänen moraalikäsitykseensä parisuhteesta eikä ilmeisesti oikein muutenkaan. Tämän jälkeen Harlin kuulemma vaikeutti Smuran elämää ja mm hommasi hänelle porttikiellon Kaivohuoneelle joka tuohon aikaan oli julkkisten suosikki biletyspaikka.

Menipä homma kummin päin vain niin Harlin tuntuu pystyvän pettämään (Davisin kanssa Smuraa ja Bownen kanssa Davisia) ja siirtymään suhteesta toiseen melko kylmästi (omien sanojensakin mukaan jätti Smuran kun oli jo sopimassa treffejä Davisin kanssa).

Jo vuonna 1998 joka tapauksessa jo uutisoitiin, että Davis otti avioeron Harlinista koska selvisi, että Harlinilla oli suhde avustajansa kanssa jonka tämä oli saattanut raskaaksi.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
09.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iljettävä limanuljaskahan tuo on aina ollut. Ei saa enää jenkeistä naisia, joten on tullut tänne Suomeen etsimään hyväuskoisia hölmöjä.

Vierailija
2/9 |
09.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikea tietää kertooko Harlin muunnettua totuutta koska ei muista asioita vai koska oman version kertomiseen on annettu mahdollisuus kirjan myötä. 

Bob Shaye joka tuotti Taru Sormusten Herrasta elokuvat ja aiemmin halpoja kauhuklassikoita kuten Painajainen Elm Streetillä elokuvat sanoo kirjassa, että on todistanut Harlinin olleen "kusipäinen" (ajoittain, ei toki aina) ja menestyksen tuoneen esille narsistisia piirteitä Harlinista. Näitä piirteitä Harlin ei kirjan mukaan itsestään tunnista, eikä tiedä mihin Shaye viittaa. Tämä löytyy siis julkisesti kyseisestä kirjasta, eikä tässä kirjoituksessa tehdä mitään väitteitä mihinkään suuntaan.

Koska kirjassa viitataan tuollaisiin narsistisiin piirteisiin jokainen narsistin kanssa suhteessa ollut voi itse lukea tuon kirjan ja muodostaa oman mielipiteensä asiasta.

Kirjassa puhutaan suurieleisistä juhlista joihin Harlin itse pyysi agenttiaan tuomaan paikalle julkkiksia. Kirjassa Harlin itse korostaa useaan otteeseen sitä miten juhlittu hahmo Harlin oli. Kirjassa myös muut puhuvat siitä miten Harlinilla lähti mopo käsistä. Parisuhteista saa sen kuvan, että Harlin on aina se joka jättää koska ei kiinnosta ja että ura on aina ollut etusijalla kaikessa päätöksenteossa. Naisia on kutsuttu paikalle jopa toiselle puolelle maapalloa viihdykkeeksi ja väliaikaiseksi iloksi.

Koska nuo kaikki piirteet viittaavat vahvasti narstisiin piirteisiin - ei välttämättä narsismiin diagnosoituna häiriönä - lainataan tähän Narsismi info sivuston kuvaus joka perustuu Ronningstamin ja Weinbergin kuvaukseen Huomionhakuisesta narsistista vuodelta 2013:

Huomionhakuinen narsisti

Huomionhakuinen narsisti on itsenäinen ja mahtaileva. Hän on seksuaalisesti provokatiivinen (yllyttävä) ja kilpailuhenkinen ja käyttää narsistisia piirteitä menestymiseen.

Ensivaikutelma ei huomionhakuisella narsistilla yleensä ole narsistinen, vaan hän voi vaikuttaa esimerkiksi rohkealta ja päämäärätietoiselta oman tiensä kulkijalta, jonka toiminta saa usein muiden korostunutta huomiota.

Huomionhakuinen narsisti pärjää usein hyvin elämässä ja hänen toimintakykynsä on hyvä. Tämän vuoksi huomionhakuista narsisti-tyyppiä tunnistetaan harvemmin.

Kaikkien näiden kolmen eri narsisti tyypin keskeisimmät luonteenpiirteet ovat mahtailevuus ja ylenpalttiset suuruuskuvitelmat itsestä, liiallinen huomionhakuisuus, sekä empatian puute. (Ronningstam & Weinberg, 2013.)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
09.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Iljettävä limanuljaskahan tuo on aina ollut. Ei saa enää jenkeistä naisia, joten on tullut tänne Suomeen etsimään hyväuskoisia hölmöjä.

Ja täällähän niitä riittää!

Vierailija
4/9 |
09.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

En väitä mitään mutta nämä ovat myös samalta sivustolta koskien narsistisia piirteitä: 

"Ensitapaamisessa narsisti on yleensä hyvin hurmaava, charmikas, kohtelias sekä ystävällinen." 

"Narsistisen persoonallisuushäiriön aiheuttama kokemus ylivertaisuudesta, mahtipontisuudesta, sekä suuruudesta menevät usein niin äärimmäisiksi, että narsisti voi kokea olevansa jopa kaikkien lakien yläpuolella. Omat teot tuntuvat narsistille täysin oikeutetuilta, olivatpa ne melkein mitä tahansa. Tämän vuoksi toisen syyllistäminen omista teoista on hyvin yleinen toimintatapa narsistisesta persoonallisuushäriöstä kärsiville."

"Tasavertaiselta ja oikeudenmukaiselta vaikuttaneen kohtelun tilalle saapuvat muun muassa pilkkaaminen, vähättely, kontrollointi ja pahimmassa tapauksessa yksityiskohtaiset suunnitelmat toisen tuhoamiseksi."

"Manipulointi, asioiden vääristely ja selittely ovat kuin taitava peli, jonka avulla narsisti pyrkii muokkaamaan toisten ajatusmaailmaa omaa vastaavaksi ja omia tarpeita palvelevaksi. Absurdeilla, räikeillä ja häpeilemättömillä valheilla on oma osuutensa manipulonnin onnistumiseksi ja oman edun ajamiseksi."

Vierailija
5/9 |
09.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ota kantaa siihen onko joku narsisti vai ei, mutta yleisesti ottaen siihen viittaa jos toisella on;

- tarve todistella omaa erinomaisuuttaan

- syytellä muita julkisesti koska mikään ei ikinä ole omaa syytä

- kaikkivoipaisuuden tunne jopa niin, että valehtelee vaikka tietää, että totuus on ollut jo esillä ja voi tulla uudestaan ilmi

- empatianpuute niin, että jättää aina toisen kun toinen on herkimmillään kun toinen ehdottaa esim parisuhteessa seuraavalle askeleelle siirtymistä, eikä tunne kaipuuta tai kaipausta menneisiin asioihin

- hyppääminen suhteesta toiseen 

- ei myönnä mitään luonteensa virheitä, edes kun kollegat sanovat että mopo keulii ja on narsistisia piirteitä

- hurmuripiirteitä joka osaa puhua kaikki puolelleen

- pyrkyripiirteitä; haluaa saavuttaa tavoitteensa eikä mikään voi olla niiden esteenä

 

Vierailija
6/9 |
17.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuolla on toisessa "Harlins" -keskustelulangassa keskusteltu näistä Rennyn naisasioista. Viime vuosina hän on suunnilleen vaihtanut naisen/vuosi. Kiinalaisen Kayn kanssa seurusteli monta vuotta, koska tarvitsi opasta kulttuuriin ja varmasti oli yksinäistä siellä. Kay sai jäädä, kun Renny ei enää palannutkaan Kiinaan. Saa nähdä tämän viimeisen suhteen kanssa, jaksaako vauva-arkea yli 60-vuotiaana ja miten pärjäävät. Rennyhän ei ole itse ikinä elänyt pikkulapsen kanssa, vain tapaillut poikaansa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
17.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taitaa Renny olla näitä tyyppejä, jotka jättävät koska pelkäävät niin paljon jätetyksi tulemista, että toimivat varmuuden vuoksi ennakkoon. Uuden haku on siis jatkuvasti päällä...

Vierailija
8/9 |
17.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pistää silmään, että leuhkiiko tyyppi jalomielisyydellään, kuinka olisi suostunut maksamaan abortin? Tuo on kyllä härskiyden huippu ja kertoo paljon, jos ihminen ei huomaa mitään ongelmaa tuollaisella leveilemisessä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
08.08.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rennyhän sanoo kirjassaan että Keena pysyi ystävänä. Se selittää yhteiskuvat.