Voiko musta aukko tulla liian täyteen valosta?
Kun se imee kaiken valon, niin mitäs sitten, kun ei enää enempää mahdu valoa?
Kommentit (13)
Sit se posahtaa ja tulee alkuräjähdys
Musta aukko syntyy usein kun tähti saavuttaa elinkaarensa lopun eli kansanomaisesti sanottuna tähden kuolema synnyttää mustan aukon.
Musta aukkokin voi kuolla. Tunnetaan teoria myös valkoisesta aukosta joka on mustan aukon vastakohta.
Sama asia kuin fluoresenssissä. Kaikkien aineiden pitäisi olla fluoresesaisiä mutta silti vain harvat ovat (Aineen täytyy sisältää siirtymäalkuaineita voidakseen olla fluoresenssinen eikä syytä ymmärretä).
Jokin käänteinen ilmiö subatomaariaella tasolla estää mustia aukkoja täyttymistä samoin kuin tekee täällä makro maailmassa useimmista aineista ei-fluoresenssisiä (Kaikkihan tietää että mikä erona fluoresenssinen ilmiönä aineen fluoresenssisyydellä joten ei purra sitä pähkinää!)
sittenhän sieltä voi vilkutella taskulampulla
☝️
Ja mitä se tekee sillä kaikella? Hautooko se uutta universumia?
Mitään valoa ei ole, kuten ei ole lämpöäkään.
Vierailija kirjoitti:
Musta aukkokin voi kuolla. Tunnetaan teoria myös valkoisesta aukosta joka on mustan aukon vastakohta.
Tämähän oli Hawkinsin suurin löydös. Koska musta aukko säteilee energiaa, lopulta sekin kuolee. Siihen tosin menee ”ikuisuus” mutta tässä kontekstissa aikaa on riittävästi,
Outo kysymys. Eihän fotonilla ole massaa ollenkaan joten valoa mahtuu mustaan aukkoon rajattomasti.
Vierailija kirjoitti:
Outo kysymys. Eihän fotonilla ole massaa ollenkaan joten valoa mahtuu mustaan aukkoon rajattomasti.
Jos fotonilla ei ole massaa, niin mikäs sitten aiheuttaa paineen, joka työntää avaruudessa fotonipurjetta?
Ei.