En vaan tajua noita "moderneja" mustia laatikko-omakotitaloja
Näyttävät ruumishuoneilta.
Onko ne oikeasti jonkun mielestä hienoja?
Kommentit (8)
Mä en tajua rintamamiestalojen ihannointia, joten eiköhän jokaiselle löydy se omanlaisensa koti missä asua.
Kuulostat ylpeältä siitä ettei ymmärryksesi riitä, hassua.
On hienoja. Haluaisin elää sellaisessa metsän keskellä ja järven rannalla. Myös merenranta käy. Kunhan sulautuu maastoon eikä naapureita mailla halmeilla.
Ja ikkunat on katosta lattiaan asti, vaikka parin metrin päässä olisi vilkas tie.
Sisältä ne on monesti hienoja mutta ei myöskään mun mielestä visuaalisesti silmäämiellyttäviä nuo mustat laatikot. Musta väri talossa ei ole kiva.
Uskon, että ne jäävät samanlaiseksi oman aikansa jutuksi, kuin kasarilla tehtiin niitä jyrkän kolmiokattoisia taloja. Itse pidän niistä perinteisen maalaisromanttisista tyyliin rauhala, vaikka juuri nyt ne taitavat olla epämuodikkuuden multihuipentuma.
Mä en ymmärrä 70-luvun matalia tasakattotaloja, 60-luvun matalia tiilitaloja. Saman aikakauden neukkubunkkerikerrostaloja. Rintamamiestaloja. 80-luvun kaksikerrostaloja, joissa olohuone ylhäällä ja makkarit kellarissa. Homeenhajussa asuvia ihmisiä. Muovimattokylppäreitä. 90-luvun kaariovia ja erkkereitä. Keltaisia ja punaisia taloja, pastellipeltotaloja. Onhan näitä.
Mutta tykkään korkeista, valoisista, selkeistä tiloista. Isoista ikkunoista. Taloista, jotka häivyttyvät metsämaisemaan eli tummaväri ja isot ikkunat, jotka toistaa maisemaa.
On hienoja, mieluiten muuttaisin sellaiseen.