Kannattaisiko tehdä näin?
Minulla nyt määräaikainen puhelinliittymä ja operaattori tarjosi 4 euroa kalliimmalla kuukautta kohden sekä uudestaan määräaikaisella sopimuksella. Nyt huomasin netissä kilpailijan tarjouksen, joka euron kalliimpi kuin jatko samalla operaattorilla, mutta ei määräaikainen eli voisin irtisanoa milloin vain, jos tulee parempi tarjous.
Eli kannattaako ottaa riski ja ottaa tuo tarjous? Ärsyttää määräaikaiset sopimukset, kun pakko olla sitten vuosi, vaikka joku tarjoaisi muutaman euron edullisemmalla. Onhan kuitenkin 14 päivän peruutusoikeus eli mahdollisesti nykyinen operaattori yhteydessä ennen numeron siirtoa ja tarjoaisi halvemmalla.
Kommentit (2)
Minusta vuosi on lyhyt aika puheliittymän kanssa ja tulevista tarjouksista ei koskaan tiedä, mutta toki jos jaksaa jatkuvasti vekslailla operaattoreita niin mikäs siinä.
Tekisin noin, en nykyaikaan ikinä ottaisi määräaikaista puhelinliittymää. Luultavasti saat sen paremman tarjouksenkin.