12-vuotiaalle tyttärelleni oli annettu koronarokote koulussa ilman meidän vanhempien suostumusta
Terveydenhoitaja oli kuulemma sanonut että jos tyttö ei halua tapattaa perhettään, niin rokote pitää ottaa. Raukka oli sitten ollut niin peloissaan että ei uskaltanut kieltäytyä.
Nyt itkee kun ei olisi rokotetta halunnut. Voitte kuvitella kuinka raivona olen. Tekisi mieli tehdä rikosilmoitus terveydenhoitajasta.
Kommentit (13)
Ei voi olla noin tyhmää terveydenhoitajaa, joka luulee että 12 vuotias tapattaa vanhempansa jos ei ota jotain maagista lääkettä!
Voisit ap tehdä rikosilmoituksen itsestäsi eli rokotevastaisesta provoilijasta.
Hassuja nämä koronahörhöt, kun luulevat, että ihan mikä tahansa soopa menee läpi.
"Tekisi mieli tehdä rikosilmoitus terveydenhoitajasta."
Mutta koska keksityt jutut menestyvät huonosti oikeuskäsittelyssä tyydyin tällä kerralla postaamaan tarinani tänne.
12-vuotiaat ovat saaneet ensimmäiset rokotteensa kouluissa jo aika kauan sitten. Joten juttusi on aika pahasti myöhässä.
Teepä ihan mitä rikosilmoituksia huvittaa. Ei tule johtamaan mihinkään. Vaikka onkin alaikäinen, hän saa päättää rokotteen ottamisesta ihan itse ilman kulkutautimyönteisiä vanhempiaan tai heidän näkemystään asiasta. Ja se on ihan oikein niin.
Tuo nyt on ihan puhdasta soopaa, että terveydenhoitaja olisi puhunut vanhempien tapattamisesta. Joko sinä keksit ihan omiasi tai sitten lapsi on keksinyt tuon selitykseksi teille, kun on ihan itse halunnut sen rokotteen eli on ollut ihan oma-aloitteisesti surkeita kulkutautimyönteisiä vanhempiaan paljon viisaampi, mutta tietää teidän älyvapaat reaktiot asiasta.
Onhan noita nettiin vuotanut opettajienkin painostusta ja suoranaista syyllistämistä rokotteelle- nuoret ovat itse kuvanneet.
Jossain lastenkodissa olivat maksaneet kympin, jos ottaa rokotteen!
Kyllä minusta selkeästi asiattomaan käytökseen pitää puuttua!
Kamalaa, nyt lapsesi on osa 5g-verkkoa.
12-vuotias saa päättää itse rokotuksistaan.
Lapsi on itse sen halunnut ja vanhemmilleen nyt valehtelee hätäpäissään jotain. On surkeaa kuunnella, kun nuori kysyy, että saako ottaa vanhemman vastustuksesta huolimatta. Saa.
Hieno homma, että järki voitti! 👍🏻💪🏻