Kuinka esittää vähemmän työkykyistä, kun on 60+-vuotiaalla eläkeselvittely meneillään?
Masennusta on ja se on kerrottu. Paha alkoholismi kuulemma näkyy pääkuvissa, jos lääkäri on niitä otattanut, mutta myös psykologisissa testeissä. Tämä henkilö on kyllä juoppo, muttei kuitenkaan rapasellainen. Fyysisterveydellisiä vaivoja on, mutta ammattinimike on sellainen, ettei niillä voida katsoa olevan vaikutusta työkykyyn.
Kommentit (5)
60v verrataan työkykyä viimeksi tehtyyn työhön. tai ainakin pitäisi. valitus kannattaa aina tehdä hylkypäätöksestä, ne huijaa minkä voi.
Vierailija kirjoitti:
https://www.tyoelake.fi/elakkeet-eri-elamantilanteissa/osittainen-vanhu…
Mitä pelleilyä,odottaa 61v ja hakee tuon!
se on vaan 80e kk pois vanhuuseläkkeestä kun sille pääsee. siis kansaneläkkeestä.
No joo. Tässä tapauksessa lienee niin, että kysymykseen tulee se mikälie takuueläke, kun työura on aika minimaalinen. Miten tuo siihen suhteutuu? Ottaa takuueläkkeestä osittaisen, joka sitten vähentää tulevaa eläkettä, jolloin tuo takuueläkekin varmaan vähenee? No, kai sillä 10 m köyttä voi ostaa vaikka K-Raudasta.
jos on syntynyt ennen1. 9. 1958 saa eläketuen joka on takuueläke siihen asti kun pääsee eläkeikään.
https://www.tyoelake.fi/elakkeet-eri-elamantilanteissa/osittainen-vanhu…
Mitä pelleilyä,odottaa 61v ja hakee tuon!