Vieläkö uskot äitimyyttiin?
Oletko vieläkin siitä mieltä, että nainen ei ole kykenevä äärimmäiseen pahuuteen? Ja naisen pahuus tai oksettavat teot johtuvat aina jostain muista, naisissa ei siis näin ollen ole ikinä mitään vikaa. Koska nainen ei pysty äärimmäiseen pahuuteen.
Minä en ole näihin myytteihin uskonut enää pitkiin aikoihin. Niin paljon olen lukenut naisten pahuudesta, että tiedän naisten kykenevän siihen aivan kuten miestenkin.
Luin juuri jutun siitä kuinka iso rooli naisilla oli esimerkiksi Hitlerin väkivaltakoneistossa ja joukkomurhissa sekä muissa raakuuksissa.
Kommentit (19)
Kun miehet sekä muut ihmiset alkavat katsella naisia sekä varsinkin äitejä epäluuloisesti, pelastaa se monta lasta kuolemalta. Ajatella jos äidit jatkaisivat tekojaan tätä vauhtia kun nyt, niin mikä villitys siitä vielä tulee. Nyt vähälle aikaa neljä lasta. On tosiaan aika herätä katselemaan äitejä eri tavalla sekä miettiä lastenvaunuja työntävästä äidistä muutakin kuin että on herttainen lapsi. Täytyy pystyä katsomaan äitiä ja miettimään lapsen parasta.
No enpä ole ikinä sellaiseen uskonut. Sairaat ihmiset tekee sairaita tekoja, sukupuolesta riippumatta.
En ole koskaan uskonut äitimyyttiin. Ei kukaan nainen niihin usko. Äiti- ja naismyytti on vain miesten fantasiaa.
En ole koskaan uskonut mihinkään äitimyyttiin. Äidinrakkauteen kyllä ja sitä ei kaikilla ole.
En ole koskaan uskonut. Siihen kuitenkin uskon että lapset ansaitsevat ja tarvitsevat turvallisen kodin ja äidin joka ei ole väkivaltainen tai epävakaa. Ja sellaisia koteja suurin osa kuitenkin on.
Bloggaajien elämää lukiessa elämä on pelkkää vaahtokarkkeja, mansikkaa sekä unelmia :))
Hitukin oli masentunut sekä Eeva hänelle ilkeä. Siksi juutalaisille kävi vähän köpelöisti.
Väsymys väsymys.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014112618868002_uu.shtml
Bussinkuljettaja kertoo kauhunhetkistä, kun vastaan tullut auto ajoi suoraan linja-auton alle Rautavaaralla.
Nainen huusi jo ovella miestä nimeltä, että tule pois kyydistä. Että hän ei jaksa yksin hoitaa lapsia, kuljettaja kertoo.
Naiset ovat tunnetusi vähä-älyisiä.
Höpö höpö. Yksittäisten naisten äärimmäiset ratkaisut eivät riitä minkäänlaiseksi totuuspohjaksi.
Kyllä se on mies joka ratkaisee ongelmansa väkivallalla yleensä.
Nykyihminen ei ole Suomessa tottunut minkäänlaisiin vaikeuksiin. Ei ole sotia eikä nälänhätää, ei todellista rahattomuutta eikä kenenkään tarvitse asua kadulla. Ihmiset asettavat itselleen liian kovia tavoitteita eivätkä tunne omia rajojaan. Apua ei kukaan saa enää mistään tai eivät osaa pyytää.
En tunne tietenkään näiden viimeaikaisten tapausten taustoja eikä kukaan muukaan tunne paitse sellainen ihminen joka oli paikalla. On melko köyhäpäistä uskoa Iltasanomien "uutisointia" totuutena, niiden lehtien tarkoitus on myydä.
Aina löytyy ap agenda jos sellaisen haluaa löytää. Älä viitsi, anna jo olla kun et kuitenkaan tiedä yhtään mitään syistä etkä seurauksista.
Murha on itsekkään ihmisen äärimmäinen ratkaisu eivätkä mitkään syyt sitä selitä. On melkoisen röyhkeää ajatella, että jonkun elämä kuuluu minulle otettavaksi. En hyväksy.
Nythän on iltapäivälehdillä millä mässäillä. Tapahtuu oikeasti jotain mikä kiinnostaa ihmisiä ja mistä he haluavat tietää kaiken. Ei tarvitse tehdä keinotekoisia muka kiinnostavia uutisia eikä yrittää myydä lehtiä epätoivoisesti paljaalla pinnalla. Lapsiaan murhaavat äidit tosiaan myyvät eikä sitä nyt idiooteinkaan kiellä ettei niin tapahdu jos kaksi peräkkäistä tapahtumaa jossa kuollut neljä lasta äitien toimesta. Vain idiootti lepertelee jotain muuta kuin sitä että äidit tappaneet lapsiaan.
Ovat nämä murhat muuttaneet äitimyytin täysin. Nyt kun näkee äidin lasten kanssa ja työntämässä lastenvaunua, niin vaistomaisesti katsoo hänen olemustaan ja jos se synkkä sekä mietteliäs, tulee mieleen, että hautooko jo lastensa murhaamista. Iloisestakin äidistä voi ajatella että siinä teeskentelevä uraohjus joka kohta pimahtaa.
Äitimyytti on murrettu kuten myytinmurtajissa ja äidit tehneet sen itse.
[quote author="Vierailija" time="26.11.2014 klo 11:30"]
Nainen huusi jo ovella miestä nimeltä, että tule pois kyydistä. Että hän ei jaksa yksin hoitaa lapsia, kuljettaja kertoo. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014112618868002_uu.shtml
[/quote]
Mitenköhän se nainen ajatteli, että miehen työt hoituvat kun mies vaan avustaa lasten hoitamisessa? Mistä perhe olisi naisen mielestä elantonsa saanut?
[quote author="Vierailija" time="26.11.2014 klo 11:31"]
Naiset ovat tunnetusi vähä-älyisiä.
[/quote]
Olis kannattanut edes tuon oikeinkirjoituksen kanssa tsempata, kun yrittää jotakin tälläistä ;=)
[quote author="Vierailija" time="26.11.2014 klo 12:01"]
[quote author="Vierailija" time="26.11.2014 klo 11:30"]
Nainen huusi jo ovella miestä nimeltä, että tule pois kyydistä. Että hän ei jaksa yksin hoitaa lapsia, kuljettaja kertoo. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014112618868002_uu.shtml
[/quote]
Mitenköhän se nainen ajatteli, että miehen työt hoituvat kun mies vaan avustaa lasten hoitamisessa? Mistä perhe olisi naisen mielestä elantonsa saanut?
[/quote] Jospa kyse ei ollut pelkästään siinä töissäkäymisessä, vaan yleisesti kaikesta, myös vapaa-ajasta? Siellä oli vietetty synttäreitä juuri samana päivänä, jospa mies ei ollut edes tikkua ristiin niihinkään laittanut?
Tietenkin myös blogit missä hehkutetaan samoja asioita kuin tuo lastenmurhaaja, sitä miten nyt aikaa lapsille, miten fiksuja lapset ovat sekä miten mahtava mies, niin tulee heti mieleen, että milloin nuo lapset ovat vainajia ja miten tuon ylistyksen taakse kätketyy murhanhimo.
[quote author="Vierailija" time="26.11.2014 klo 11:58"]
Ovat nämä murhat muuttaneet äitimyytin täysin. Nyt kun näkee äidin lasten kanssa ja työntämässä lastenvaunua, niin vaistomaisesti katsoo hänen olemustaan ja jos se synkkä sekä mietteliäs, tulee mieleen, että hautooko jo lastensa murhaamista. Iloisestakin äidistä voi ajatella että siinä teeskentelevä uraohjus joka kohta pimahtaa.
Äitimyytti on murrettu kuten myytinmurtajissa ja äidit tehneet sen itse.
[/quote]
Samoja fiiliksiä myös minulla, olen ruvennut katselemaan naisia ihan eri tavalla, mietin myös kilahtaakohan tuo seuraavaksi.
[quote author="Vierailija" time="26.11.2014 klo 12:04"]
Jospa kyse ei ollut pelkästään siinä töissäkäymisessä, vaan yleisesti kaikesta, myös vapaa-ajasta? Siellä oli vietetty synttäreitä juuri samana päivänä, jospa mies ei ollut edes tikkua ristiin niihinkään laittanut?
[/quote]
Jospa, jospa. Jospa sinä jospittelisit vähemmän, koska et voi tietää mistä puhut. Mistä me tiedämme mitä mies oli synttäreiden eteen tehnyt ja kuinka vaativat tarjoilut 1-vuotiaan synttäreillä oli?
Sen me kuitenkin tiedämme, että mies oli menossa töihin ja nainen vaati miestä tulemaan pois juuri siitä bussista sillä hetkellä, koska ei jaksanut yksin hoitaa lapsia. Miten nainen ajatteli, että miehen työt olisivat hoituneet jos mies olisi bussista lähtenyt? Eihän tuo ole mikään vaihtoehto, että molemmat jättäytyvät töistä pois hoitamaan lapsia. Millä perheen oli naisen mielestä tarkoitus elää.
Iltalehdestä:
"Bussissa naisen kanssa riidellyt mies jäi autoon istumaan.
– Pyysin häntä lähtemään ulos tulipalovaaran takia [kertoo kuski]. Mies poistui, mutta parahti ulkona: ”Voi, voi, minkä teit”. Hän piteli päätään ja huusi apua. Mitään ei kuitenkaan ollut tehtävissä. Ei henkilöautosta näkynyt kuin rojukasa, kuljettaja kertoo."