Miksi tämä kaveri ei saa työtä?
Kommentit (6)
[quote author="Vierailija" time="25.11.2014 klo 08:12"]"Sopivia kouluja oli Keski-Suomessa tai Lahdessa. En halunnut muuttaa Helsingistä pois, joten siksi olen jäänyt ilman koulutusta."
Onneksi kukaan muu ei joudu muuttamaan opiskelun perässä :)
[/quote]
Joo niinpä. Meidän tuppukylästä löytyi vain yläaste. Olisinhan minäkin helpoimmalla päässy kun olisin jääny sinne enkä muuttanutkaan koulun perässä.
Jotain avoimia paikkoja on ilmeisesti ollut mutta on paljon hakijoita ja pätevämpiä. Kun nykyään pääsee vain sellaisiin töihin joista saa saman verran kuin työttömänä, se ei motivoi oikein ketään. Ne on näitä ns paskahommia.
[quote author="Vierailija" time="25.11.2014 klo 08:18"]
Onkohan kyseessä maahanmuuttaja.
[/quote]
Nimestä päätellen. Ehkä sen takia koulun perässä muutto ei kiinnosta, kotiutuminen uuteen kaupunkiin voi olla vaikeampaa.
On niitäkin, jotka viitsii kouluttautua. Kermaperseet ei pärjää
"Sopivia kouluja oli Keski-Suomessa tai Lahdessa. En halunnut muuttaa Helsingistä pois, joten siksi olen jäänyt ilman koulutusta."
Onneksi kukaan muu ei joudu muuttamaan opiskelun perässä :)