Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kaverina tosi jänkäävä ihminen

Vierailija
22.11.2014 |

Yksi hyvä opiskelukaverini on kiva tyyppi ja pidän hänessä monista piirteistä, mutta hän osaa olla todella rasittavakin. Ensinnäkin kaikki mitä hän tekee on hienoa ja oikein. Hän ottaa todella helposti pomon roolin ja kyseenalaistaa muiden tekemisiä. Melkein joka asiaan hän jänkää jotain vastaan. Hänellä on vastaukset ja ratkaisut kaikkeen, eikä hän voi kuunnella kenenkään juttuja antamatta täydellisiä neuvojaan. 

Tunnen itseni usein tosi hitaaksi ja hölmöksi hänen seurassaan. Olen alkanut todella ärsyyntyä joihinkin asioihin, ja niinpä olen alkanut pitämään puoliani ja suoraan sanoen väittämään vastaan. Moni ei siihen vissiin ole viitsinyt ryhtyä, mutta välillä sapettaa niin paljon etten jaksa vain myötäillä. Saatan ihan kiusallani vängätä vastaan jos olen eri mieltä tai jos asia todellakin on toisin kuin hän sanoo.

Olen hieman ihmeissäni, sillä tuntuu ettei tämä olekaan ookoo kaverilleni. Vaikuttaa ettei hän todellakaan pidä tai kestä sitä että hänelle sanoo ihan vastaan. Kuvittelin ensin että hänestäkin olisi kiva jos toinen ei vain myötäile ja mielistele, mutta tuntuu ettei hän pidäkään uudesta tyylistäni. Hän ei ole vihainen, vaan pikemminkin hiljaisemman ja etäisemmän oloinen. Melkein tulee syyllinen olo, mutta olen sitä mieltä että jos töksäyttelee totuuksiaan niin pitää kestää itsekin eri mielipiteitä.

Onko muilla kokemuksia tällaisista "täydellisistä luonteista" ja miten olette oppineet pitämään puolenne vahvana?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
22.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen. Heh. Ihanaa.

Vierailija
2/3 |
22.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="22.11.2014 klo 02:19"]

Minä olen. Heh. Ihanaa.

[/quote]

Miten teit sen? Minulla on vieläkin vaikeuksia olla itsenäinen hänen kanssaan, mutta yritän parhaani.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
22.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi olla, että kaverisi ei tajua omaa rasittavuuttaan. Olen itse hankala persoona kuulemma ja arvostan aina kun joku asiallisesti sanoo niistä tilanteista, joissa olen ollut hankala. Vihaan sitä, kun asioita padotaan ja selkäni takana ruoditaan, kuinka kamala olen. Äläkä käytä mitään "kaikki ovat sitä mieltä..." tai "ollaan tässä puhuttu".

Mieluummin lähesty asiaa vaikka ihan "Hei, kun nyt ollaan työkavereita, niin eikö olisi hyvä jos voitais sellaista suoraa palautetta aina välillä antaa toisillemme ihan rakentavassa hengessä?"

Ja jos kaverisi suostuu, valmistaudu myös itse saamaan palautetta. Ja jos kaveri suostuu, anna palaute hieman lievempi kuin tuossa avautumisessa. Kerro vaikka, että koet, että et saa omaa panostasi tarpeeksi näkyviin. Ja kestä se, jos työkaverisi mielestä sinä olet hankala ja sinusta joutuu mielipiteet lypsämään irti.