Vauvan maidon juomisesta
Vauva 7kk syö kiinteitä 4 ateriaa päivässä ja lisäksi imetän. Mitään millimääriä en osaa sanoa, kun rinnasta syö, mutta olen vähän huolestunut vauvan nesteytyksestä. Pissaa tulee paljon vähemmän kuin ennen ja kakka on tosi kuivaa. Vauva ei kuitenkaan itkeskele juuri koskaan, on energinen, virkeä, hyväntuulinen ja varsin menevä tapaus (liikkuu paljon). Imetän vauvantahtisesti, mutta eräänäkin päivänä havahduin ettei vauva ollut "pyytänyt" rinnalle noin seitsemään tuntiin! Imetän myös öisin 1-2 kertaa edelleen. Päiväsaikaan kertoja on 4-6, keskimäärin 5 kertaa. Pitäisikö rintaa siis tyrkyttää useammin vai luottaa, että vauva kyllä pyytää jos tarvitsee? Vettä tarjoan usein, mutta kelpaa vain pari hörppyä kerrallaan.
Kommentit (3)
Mulla samanikäinen vauva ja 4 kertaa syö kiinteitä/vrk, aamupalaksi annan vain rintaa. Vauva juo aina ruuan päälle maitoa, jos on kiukkuinen niin sitten ensin rintaa ja päälle kiinteitä. Yösyötöt lopetin kuukausi sitten. En imetä lapsentahtisesti, vaan meillä on suht tarkat ruoka-ajat, joihin lapsi tottunut. Vettä en tarjoa ollenkaan.
Etkö imetä ennen ruokaa tai ruuan päälle?
Ruuan jälkeen tarjoan rintaa, mutta aina ei kelpaa kun kiinteät ovat vissiin täyttäneet jo mahaa. Ruoka-ajat meilläkin on suht samat aina, mutta päiväunirytmiä ei ole vieläkään tarkkaa joten se myös osaltaan tekee päivistä vaihtelevia.
Up