Painun kohta Alkoon hakemaan viiniä.
Kommentit (20)
Mä olen jo 6 lonkeroa tässä tissutellut, kohta korkataan leijona viina.
Ps. Odotan jo absolutistien ilmestymistä ketjuun viisauksineen.
Mä kävin jo, korkattu on. Kippis:).
Onneksi tarvitsee hipsiä vain kellariin asti hakemaan viiniä. Tosin vasta illalla taidan lösähtää sohvalle viinilasin kädessä ja katson telkkaa kynttilänvalossa. Eikä edes vituta vaan hyvä fiilis...
Mitä merkkiä ostat? Punkkua vai valkkua?
[quote author="Vierailija" time="15.11.2014 klo 13:55"]
Se taipuu "viintä"
[/quote]
Suomen kielen tyypillisiä homonyymejä ovat esimerkiksi sanat
viini (nuolikoteloa tarkoittava sana viini taipuu viini - viinen - viintä kun taas juoman taivutus on viini - viinin - viiniä)
[quote author="Vierailija" time="15.11.2014 klo 14:10"]Mitä merkkiä ostat? Punkkua vai valkkua?
[/quote]
Merkkiä en tiedä, mutta punkkua kuitekin. Taidan myös muutaman sidukan napata kaupan puolelta.
Ap
Viroon hakemaan halvat viinat. Tuette alkon ryöstöhintoja, alko kiittää nostamalla hintoja.
Onneks meillä saa alkoholia lähikaupasta eikä onneks vituta.
Tsemppiä, ap!
Sama homma eilen ja sama homma tänää
[quote author="Vierailija" time="15.11.2014 klo 13:55"]Mä olen jo 6 lonkeroa tässä tissutellut, kohta korkataan leijona viina.
Ps. Odotan jo absolutistien ilmestymistä ketjuun viisauksineen.
[/quote]
Anteeksi en tuomitse mutta mitä ihmettä? Kahteen mennessä oot juonu kuus lonkeroa hyi olkoon
Olen tässä koko aamun tai siis oikeastaan päivän istunut koneen ääressä selaten foorumia kylpytakki päällä... Ei kai minua voi tästä tuomita? Ajattelin mennä tästä seuraavaksi kauppaan, aurajuustokanapastaa ja viiniä mielessä. mitä mieltä? hyvältä kuulostaa toverit!
[quote author="Vierailija" time="15.11.2014 klo 14:19"]Viroon hakemaan halvat viinat. Tuette alkon ryöstöhintoja, alko kiittää nostamalla hintoja.
[/quote]
Niin niin, eurot Viroon, alkoholin haittakustannukset Suomeen :P sen minkä juon raskin kyllä ostaa Alkosta.
Mä oon levoton ja yksin kotona. Tiedän just tarkkaan mikä helpottais.
Mä kans yksin kotona ja kaapit täynnä kaikke mahdollista viinaa, mitä on tuotu Saksasta. Ei vaan kannattais aloittaa, sillä kankkunen on aivan karmea seuraavana päivänä.
[quote author="Vierailija" time="15.11.2014 klo 15:57"]Mä oon levoton ja yksin kotona. Tiedän just tarkkaan mikä helpottais.
[/quote]
Kikkeli
Täällä sama. Hyvää lauantaita toveri! :)