Töihin miehen yritykseen? Valta-asetelma vai kaikin puolin hyvä idea?
Oletko tehnyt töitä kumppanisi yritykseen, tai toisin päin?
Toimiiko pidemmän päälle? Syntyykö parisuhteeseenkin valta-asetelma, tai piileekö siihen ennemminkin jokin vaara?
Vai sujuuko kuin vettä vain?
Itse tekisin opintojen ohella miehen yritykseen pieniä hommia nyt kun niitä vapautui. Tällä hetkellä olen viikonlopputöissä kaupassa.
Kokemusta työskentelystä kumppanin yrityksessä?
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Riskien keskittymä! Jos sillä firmalla alkaa mennä huonosti, päädytte molemmat samaan aikaan tulottomiksi.
Parempi hajauttaa tulonlähteet.
Mutta minähän opiskelen, ja tavoitteeni on tietysti päästä valmistuttuani ihan omiin hommiin.
Nyt se olisi vain ”taskurahaa”.
Ap
Sinun tilanteessasi en näe ongelmaa.
Isäni on yrittäjä ja äitini normaalisti palkkatöissä. Kun mieheni laittoi firman pystyyn, äitini kertoi kokemuksesta että oli hyvä että heistä toisella oli säännöllinen palkkatyö, niin ei ollut niin tiukkaa jos firmalla meni huonommin.
Itsekin teen miehen yrityksessä vähän hommia ja kyllähän se aluksi kiristi kummankin hermoja, mutta kun vain loppujen lopuksi kommunikoimme, kommunikoimme ja kommunikoimme niin parisuhteemme on jopa paljon parempi.
Kannattaa siis kommunikoida ja etenkin tehdä pelisäännöt selviksi. Esim. paljonko vapaa-ajalla puhutaan töistä? Miten suhde muuttuu jos tulee tällainen valta-asetelma?
Me miehen kanssa aina vitsaillaan siitä että hän on minun pomoni, ja toisaalta siitä että koko yritys kaatuisi jos en olisi hommissa, joten pysyy hyvin tasapaino.
Riippuu ihmisistä.
Olen ollut firmassa töissä, missä pomon vaimo tuli sihteeriksi. Vaimo alkoi käskyttää pomoa ja pahimmillaan huusivat siellä toisilleen meidän kuullen. Lopulta vaimo lähti siitä duunista pois, ja heidän avioliittonsa pelastui. Ovat yhä yhdessä, tuosta on reilu 10 vuotta.
Itse en KOSKAAN haluaisi joutua tilanteeseen, missä joku sukulainen tai puoliso olisi samassa työpaikassa. On aika mahdotonta pitää työelämä ja vapaa-aika erillään..
Olis valta-asetelma. Se vois esim.sua pyytämään ottamaan suihin sen työhuoneessa pöydän alla, etkä tiedä toimisko se sillon kumppaninasi vai pomonasi.
Riskien keskittymä! Jos sillä firmalla alkaa mennä huonosti, päädytte molemmat samaan aikaan tulottomiksi.
Parempi hajauttaa tulonlähteet.