Miksi risteilyemäntä ei ole samalla tavalla unelma-ammatti kuin lentoemäntä?
Risteilyalus miljöönä on lentokonetta tilavampi ja kauniimpi. En tiedä onko kaunis se oikea sana tähän mutta siis moni laiva muistuttaa sisustukseltaan hienoa hotellia :D Ainakin moni Karibianristeilijä joiden kuvia olen vilkaissut.
Risteilyemäntä pääsee hauskuuttamaan ja viihdyttämään matkustajia. Kyseessä on siis viihdeammatti, risteilyemäntä on vähän kuin juontaja!
Joten miksi Iltasanomien verkkosivustolla on vähän väliä kaikemaailman "lentoemäntä listasi suosikkikohteensa", "lentoemäntä antaa parhaimmat vinkkinsä; näin pakkaat matkalaukun" - artikkeleita, mutta ei yhtään vastaavaa risteilyemännistä? :O
Kommentit (6)
Unelmoiko joku lentoemännän työstä? Tarjoilijan hommaa ahtaammissa tiloissa.
Itselle risteilystä tulee ensimmäisenä mieleen känniset örveltäjät...
Koska lentoemännillä taitaa olla hieman parempi liksa ja tolkuttomat vapaa reissussa.
[quote author="Vierailija" time="10.11.2014 klo 18:43"]
Muistaako kukaan kun oli vielä bussiemäntiä?
[/quote]
En ole kuullutkaan bussiemännistä, mitä ne teki bussissa?
No se risteilyemäntä voi kertoa ainoastaan siitä laivasta, eihän se ehdi edes maissa käymään. Melko suppeat jutut iltapaskoihin tulisi jos risteilyemäntä kertoisi känniääliöistä.
Lentoemot näkevät maailmaa, tutustuvat kulttuureihin ja kasvavattavat sen myötä valtavasti elämänkokemusta. Toki se on paskaduunia tarjoilla ahtaassa sillipurkissa, mutta pitkät lepovapaat kaukomailla ovat ammatin rikkaus.
Muistaako kukaan kun oli vielä bussiemäntiä?